menu
zavřít

Do ulic vyrazí koledníci

4. 1. 2017

Aktuality

1

Zlín – Začala největší sbírka v zemi. Tříkrálová sbírka 2017 vyvrcholí ve Zlíně a jeho místních částech v sobotu 7. ledna.

Tříkráloví koledníci

Zlín – Začala největší sbírka v zemi. Tříkrálová sbírka 2017 vyvrcholí ve Zlíně a jeho místních částech v sobotu 7. ledna.

Tří- až čtyřčlenné skupinky dětských koledníků budou navštěvovat domácnosti v doprovodu vedoucího staršího 15 let. Lidem popřejí šťastný nový rok, zazpívají koledu a dveře opatří nápisem C†M†B†2017, Christus mansionem benedikat – Kristus ať žehná tomuto příbytku. Finanční příspěvky dárců budou vybírat do zapečetěné pokladničky s logem Charity ČR.

Kasička musí být označena logem, opatřena razítkem obce i zlínské Charity a číslem, které je totožné s tím, jež je uvedeno na tzv. průkazce vedoucího skupinky. Pokud tomu tak není, může se veřejnost obrátit na policii, která situaci prověří,“upozornila koordinátorka sbírky Pavla Romaňáková.

V případě, že koledníci nestihnou do některé domácnosti dorazit a lidé chtějí přesto sbírku podpořit, mají další dvě možnosti.

Příspěvky lze zaslat i na samostatný tříkrálový sbírkový účet 66008822/0800, variabilní symbol 777, nebo formou dárcovské SMS ve tvaru DMS KOLEDA na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč u všech telefonních operátorů. Charita z každé DMS zprávy obdrží částku 28,50 Kč,“sdělila Pavla Romaňáková.

V rámci tradiční sbírky se každoročně koná i doprovodný program – Tříkrálové putování městem a Tříkrálový festival.

V pátek 6. ledna v 16 hodin vyrazí od kostela svatého Filipa a Jakuba průvod králů Kašpara, Melichara a Baltazara na náměstí Míru. Živý betlém s biblickým příběhem O narození Ježíška nabídnou herci ze zlínské farnosti o půlhodinu později. O symbolické ukončení vánočního času ve Zlíně se postará primátor města Miroslav Adámek, který v 17 hodin zhasne světla na vánočním stromu před radnicí.

Následující den, v sobotu 7. ledna, se před kostelem na Jižních Svazích uskuteční Tříkrálový festival s moravskou zabíjačkou. Ten nabídne od deváté hodiny ranní nejen zábavu s hudbou, ale i prodej punče, tradičních masných výrobků a teplé ovarové polévky.

Těm, kteří se rozhodnou hned na místě okoštovat „prdelačku“, ji podají osobnosti města z různých oborů. Kdo může, zaplatí za ni příspěvkem do tříkrálové kasičky. Sbírka je pro nás důležitým zdrojem příjmů především pro tzv. přímou pomoc, díky níž jsme schopni podpořit rodiny, třeba zakoupením invalidního vozíku,“vysvětlil ředitel Charity ve Zlíně Vlastimil Vajďák.

V loňském roce koledníci ve zlínském a vizovickém děkanátu vytvořili celkem 326 skupinek ve 4 městech a 43 obcích. Výnos sbírky činil 1 827 991 Kč. Na projekty Charity Zlín bylo přiděleno 1 086 751,72 Kč včetně výnosu DMS a poštovních poukázek.

Tříkrálová sbírka navázala na počátku nového tisíciletí na starou lidovou kolednickou tradici a od té doby každoročně koledují malí králové do zapečetěných pokladniček ve prospěch lidí, kteří si sami pomoci nedokážou, ať už kvůli stáří, nemoci, hendikepu, či sociální situaci.

Více o sbírce na www.zlin.charita.cz, www.facebook.com/CharitaZlin

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2022 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru