Česky

Česky

English

menu
zavřít

„Doba plastová.“ Na radnici končí

15. 1. 2019

Aktuality

20

Zlín – Na radnici ve Zlíně končí „doba plastová.“ Což znamená, že úřad začne v letošním roce postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek...

Vratné kelímky v zoologické zahradě.jpg

Zlín – Na radnici ve Zlíně končí „doba plastová.“ Což znamená, že úřad začne v letošním roce postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek na míchání nápojů. Nahradí je vybavením ze skla, keramiky a dalšího trvanlivého materiálu.

„Je to vstřícný krok k životnímu prostředí. A rozhodnutí, kterému bychom se v blízké budoucnosti stejně nevyhnuli. Odklon od používání jednorázových plastových věcí je celospolečenský,“ konstatoval člen rady města Jiří Jaroš, který ukončení „doby plastové“ na radnici navrhnul.

Omezování používání plastového nádobí radnice postupně rozšíří i do kanceláří místních částí. Používat se nebudou ani na akcích, které bude město pořádat a kde bude možné se bez plastů obejít. „Částku, kterou vynaložíme na nákup ekologicky vhodnějšího nádobí v tuto chvíli ještě neznáme. Ale nepůjde v rámci kanceláře primátora o nic zásadního,“ ujistil Tomáš Lang, vedoucí Odboru kanceláře primátora.

Postupné odbourávání plastového nádobí je dalším z kroků, kterým Zlín přispívá k ekologii. Rada města už v minulém volebním období přešla z tištěných materiálů na elektronické. Práci s nimi jim umožňuje speciální software, který za tímto účelem město pořídilo. Díky tomuto rozhodnutí radnice ušetří každý rok až statisíce listů papíru. V plánu je nyní i elektronizace materiálů pro jednání zastupitelstva.

Už v roce 2015 nahradila ZOO Zlín, kterou město zřizuje, jednorázové plastové kelímky v restauracích vratnými kelímky. Tato změna přinesla snížení plastového odpadu o 150 tisíc kusů kelímků. Vratný kelímek NickNack se navíc stal oblíbeným suvenýrem pro návštěvníky.

Radnice také využívá dva elektromobily. Jedno vozidlo je určeno pro krátké pojížďky po městě, při kterých může elektromobil plně rozvinout své přednosti oproti běžným autům. Druhé auto je pak určeno pro Odbor městské zeleně. Vozy Odboru městské zeleně se často při nutné údržbě pohybují v parcích či cyklostezkách a tak i zde je nespornou výhodou absence výfukových zplodin. „Ve vztahu k přírodě je elektromobil výhodnější než auto na fosilní paliva,“ ujistil Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice zase využívá trolejbusy s možností pojezdu na baterie, které jsou také k přírodě šetrnější než běžné vozy. S využíváním tohoto typu vozidel začala DSZO v roce 2016 jako první v České republice.

V minulém roce město Zlín rozšířilo možnosti třídění odpadu rozmístěním šedých nádob na kovový odpad. Zlíňané pak do těchto patnácti nádob odevzdali více než 5 tun kovového odpadu, čímž potvrdili, že je o toto rozšíření zájem. V prosinci minulého roku tak přibyly další nádoby a další budou rozmístěny v únoru. Celkem tak bude k dispozici 29 šedých kontejnerů.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru