Česky

Česky

English

menu
zavřít

Dopravní společnost chce zakoupit elektrobus

12. 2. 2018

Aktuality

11

Zlín - Na tři otázky spojené s vyhlášením veřejné zakázky Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice na dodávku městského nízkopodlažního elektrobusu odpovídá...

Zlín už bateriový vůz zkoušel-2.jpg

Zlín - Na tři otázky spojené s vyhlášením veřejné zakázky Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice na dodávku městského nízkopodlažního elektrobusu odpovídá výkonný ředitel DSZO Josef Kocháň. 

Dopravní společnost vyhlásila na konci ledna veřejnou zakázku na uzavření smlouvy o dodávce jednoho kusu městského nízkopodlažního elektrobusu včetně uzavření servisní smlouvy o zavedení plnohodnotného servisního místa. Byl by to první elektrobus ve vozovém parku DSZO. Pokud bude takový vůz zakoupen, kde předpokládáte jeho hlavní využití? 

Vzhledem k tomu, že již dlouhou dobu sledujeme trendy ve vývoji, výrobě a užití elektrobusů v podmínkách MHD, padlo i v DSZO rozhodnutí zakoupit tento vůz pro nasazení na linkách ve Zlíně a Otrokovicích. Před tímto rozhodnutím jsme úspěšně zavedli jako jedni z prvních v České republice trolejbusy s pomocným pohonem na baterie, které po více než ročním provozu vykazují velmi uspokojivé výsledky. S přihlédnutím k této zkušenosti a k výsledkům testů v jiných městech v České republice s elektrobusy, jsme se rozhodli i tento vůz navázat na síť trolejového vedení ve Zlíně a Otrokovicích a v zadávacích podmínkách požaduje dobíjení vozidla z této sítě. To samozřejmě v prvních fázích ovlivní i nasazení vozidla a možnost jeho uplatnění v místech, kde autobusy navazují na trolejovou síť. Jako nejvhodnější se jeví linka č. 55 v Otrokovicích nebo po úpravách linka č. 33 ve Zlíně. 

Kolik cestujících by měl takový vůz pojmout, jaké maximální rychlosti by měl dosahovat a jakou vzdálenost by měl ujet na jedno nabití baterií? Kde a jak dlouho by se baterie elektrobusu dobíjely? 

U poptávaného vozidla požadujeme podobné jízdní a užitné vlastnosti jako u vozidel, která již provozujeme. Proto jejich obsaditelnost a rychlost odpovídají těmto běžným parametrům. U dojezdu požadujeme minimum 250 kilometrů na směnu. Z tohoto důvodu by byl elektrobus nasazován na trasy, které umožní průběžné dobíjení z trolejbusových trolejí v době technologických přestávek. Hlavní dobíjení by pak probíhalo přes noc ve vozovém depu DSZO.

V zadávací dokumentaci veřejné zakázky se hovoří o bílém nátěru elektrobusu. Fanoušci zlínské a otrokovické MHD nyní diskutují o tom, proč nebude použit obvyklý žluto-modrý lak jako u ostatních vozů… 

U prvního elektrobusu předpokládáme vnější polepy, které budou propagovat zelenou energii a ekologii. Vhodnějším podkladem pro polepy je bílý povrch. Takže bychom mu v tomto případě dali rádi přednost před standardními podnikovými barvami.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru