Česky

Česky

English

menu
zavřít

Dřevařské sympozium podpořilo i město Zlín. Díla budou zdobit veřejný prostor

31. 7. 2019

Aktuality

35

Zlín - Také v letošním roce město Zlín podpořilo dva studenty, kteří se zúčastnili Mezinárodního studentského sochařského sympozia Dřevo Wood pořádaného Nadací Tomáše Bati...

drevo.jpg

Zlín - Také v letošním roce město Zlín podpořilo dva studenty, kteří se zúčastnili Mezinárodního studentského sochařského sympozia Dřevo Wood pořádaného Nadací Tomáše Bati. Sympozia se zúčastnilo šest studentů. Komise složená ze zástupců města a magistrátu vybrala díla Spící strom autorky Oleny Piskovy, letošní absolventky Fakulty výtvarných umění, VUT Brno a dílo Rodimič autora Róberta Ferka, studenta druhého ročníku Vysoké školy výtvarných umění Bratislava.

„Autoři získali od města ocenění ve výši 5 tisíc Kč. Jejich díla jsou nyní umístěna v zahradě vily Tomáše Bati. Skulptury budou možná ještě v tomto roce přemístěny do parteru města na místa vybraná odborem městské zeleně,“ uvedla Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče. Vernisáže se zúčastnil jen slovenský student Róbert Ferko, kterému symbolický šek předala vedoucí odboru kultury a památkové péče Eva Husáková. Druhá autorka Ukrajinka Olena Piskova tou dobou absolvovala své promoce na brněnské univerzitě.

„Jde o lípu, která mě zaujala svou neobvyklou formou. Ještě více se mi zalíbila, když jsem ji odkůrovala a všimla jsem si cestiček od brouků. Takový život uvnitř. Cestičky vytváří nádhernou texturu. K samotnému portrétu mě inspirovala věta z organizačních propozic sympozia, kde bylo uvedeno, že dáváme kmenům druhý život. Dílo tedy dostalo název Spící strom, neboť se mi líbí představa, že není mrtvé, jenom usnulo. Jsem detailistka, chtěla jsem si vyzkoušet, jak moc živý obličej se mi podaří ve vymezeném čase vytvořit. Myslím si, že se mi to povedlo. Tvorbě se dřevem bych se ráda věnovala i nadále,“ uvedla oceněná absolventka.

Róbert Ferko ke svému dílu Rodimič zase prozradil.

„Oslovilo mě dřevo ze stoleté lípy, která pochází z pozemku Baťovy vily. Lípa je sama o sobě symbolickým stromem, proto mě inspirovala k vytvoření slovanského symbolu rodu Rodimiče. Otvory znázorňují početnost rodu. Tradice naší kultury ve smyslu hodnot a způsobu života a jejich udržování jsou pro mě prioritou, celá naše rodina se o slovanství velmi zajímá. Navíc jsem přesvědčen, že vše má svoji energii, takže i mé dílo bude vyjadřovat potřebu soudržnosti s naší zemí a rodinou,“ popsal své dílo mladý autor.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru