Česky

Česky

English

menu
zavřít

Ekologické hydrogely ze zlínské univerzity pomohou chránit stromy v Centrálním parku

28. 11. 2023

Aktuality

150

Zlín - Pracovníci Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína poprvé použili při výsadbě stromů ekologické hydrogely vyvíjené na Univerzitě Tomáše Bati. V Centrálním parku na Jižních Svazích vysadili desítku okrasných myrobalánů za asistence vědců z Centra polymerních systémů.

Biologicky rozložitelné hydrogely na bázi mléčné syrovátky přidali dnes zahradníci ke kořenovým systémům stromů v tekuté i sušené podobě. Některé nechali bez hydrogelů, aby měli později možnost porovnání.

„Recepturu jsme vyvinuli v Centru polymerních systémů. Naše hydrogely jsou čistě z přírodních surovin, z derivátu celulózy obohacené o živiny z odpadní syrovátky,“ popisuje ředitel Centra polymerních systémů a hlavní řešitel projektu, profesor Vladimír Sedlařík a dodává, že hydrogel dokáže déle zadržet vláhu a uvolnit ji, když je potřeba. „A právě to je ideální v období sucha, kdy rostliny či stromy není potřeba tak často zalévat. Rostliny jsou tím pádem vůči suchu odolnější.“

Pracovníci odboru městské zeleně mají již s hydrogely zkušenosti, ale dosud používali ty syntetické, které se rozkládají mnohem hůře a déle. „Těší nás, že poprvé zkusíme tyto ekologické a šetrné k životnímu prostředí. Ročně sázíme přes dvě stě stromů, během roku je kontrolujeme a zaléváme, neujme se ale zhruba deset procent,“ říká Marie Surovcová z Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína.

Vědci z Centra polymerních systémů mají již první výsledky použití těchto ekologických hydrogelů v praxi. „Na jaře jsme se společností Lesy České republiky vysadili 75 mladých dubů v lokalitě bzenecké Pískovny a dle posledních měření se stromkům daří velmi dobře, zjistili jsme významné přírůstky právě u těch s hydrogelem,“ vysvětluje spoluřešitelka projektu Silvie Duřpeková.

Hydrogely vyvíjené ve Zlíně použili lesníci také při výsadbě lípy malolisté v okolí Hradu Buchlov, vědci z Centra polymerních systémů je budou kontrolovat ještě letos. V uplynulých dnech našly hydrogely rovněž uplatnění při výsadbě stovky stromů podél cest na Břeclavsku, které spadají pod Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje. Na příští rok se plánuje podpis licenční smlouvy s průmyslovým partnerem.  

 

 Zdroj: UTB

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru