Česky

Česky

English

menu
zavřít

Festival REC FEST - ukazuje současnou studentskou filmovou tvorbu

2. 4. 2019

Aktuality

13

Zlín - REC FEST se zrodil z myšlenky promítnout si společně studentskou filmovou tvorbu na velkém plátně, ukázat filmy širšímu obecenstvu mimo školní prostředí a taky si zdravě "poměřit síly" s projekty z jiných filmových škol.

Festival REC FEST

Zlín - REC FEST se zrodil z myšlenky promítnout si společně studentskou filmovou tvorbu na velkém plátně, ukázat filmy širšímu obecenstvu mimo školní prostředí a taky si zdravě "poměřit síly" s projekty z jiných filmových škol. Postupně se REC FEST rozrostl v platformu Studentského festivalu krátkých filmů, na který může přihlásit svůj krátký film de facto kdokoliv, bez nutnosti produkčního zázemí filmové školy. Jak se může váš film objevit na festivalu? Musí vzniknout po prvním kalendářním dni předminulého roku (například pro ročník 2019 to bylo k 1. 1. 2017), není delší než třicet minut a splňuje technické parametry a náležitosti specifikované organizátory. V případě anglicky mluveného filmu jsou nutné české podtitulky. Přihlášením snímku zároveň přihlašovatel potvrzuje, že neporušuje žádná autorská práva. Všechny přihlášené tituly prošly předvýběrovým kolem, z něhož byli vybráni adepti do soutěže.

Studentský festival REC FEST je přehlídkou současných krátkých tuzemských i zahraničních filmů. Po roční odmlce se studenti z Ateliéru Audiovizuální tvorba na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně rozhodli na tradici navázat a uspořádat jubilejní pátý ročník, který proběhne od 9. do 11. dubna 2019 v prostorách Studia Z v Městském divadle Zlín. Jeho prostory se promění v alternativní kinosál, kde budou probíhat jednotlivé projekce, ale i přednášky a workshopy v rámci doprovodného programu.

Ve třech soutěžních pásmech – hraných, animovaných a dokumentárních filmů, a v nesoutěžním bloku filmů experimentálních shlédnete studentské filmy z nejen z ateliérů Audiovizuální tvorba a Animovaná tvorba FMK UTB ve Zlíně, ale i od mnoha dalších talentovaných studentů uměleckých a filmových škol z celé České republiky a ze Slovenska, ale i tvůrců mimo školní prostředí. V pásmu dokumentů bude k vidění Technika všedního dne (2018), který nahlíží do zákulisí zlínského Městského divadla a představuje pozoruhodné figury tamních kulisáků. Do výběru hraných snímků se například dostala Rekonstrukce (2018) premiérově uvedená na prestižním festivalu v Locarnu a letos nominovaná v rámci Českého lva na Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film. Diváky beze sporu pobaví komedie parodující současné rozpory na FAMU ve filmu FAMU: Nový začátek (2018), na kterém se jako kameraman podílel absolvent našeho ateliéru Matěj Piňos. Netradiční podívanou publiku jistě nabídne i konceptuálně pojatý, osobitý slovenský snímek Hřejivá komedie o depresi, šílenství a nesplněných snech (2017) pracující s čtvercovým, „instagramovým“ formátem. Mezi animovanými filmy zaujme řada silných projektů mj. vzešlých z Ateliéru Animovaná tvorba z FMK UTB, jako například Skříňostroj doktora Steina (2018), Tak daleko, tak blízko (2017), Hrací skříňka (2018) či Pod mrakem (2017).

Tradičně navazujeme spolupráci s filmovými školami z vybrané evropské země - v minulosti jimi byly například Polsko nebo státy Beneluxu. Letos se mohou návštěvníci těšit na snímky autorů ze Švédska. S šesti hodinami materiálu, které máme letos ve třech zmiňovaných soutěžních sekcích, bude cca hodinový blok experimentů a hodinový blok švédských krátkometrážních děl doplňovat ještě devadesátiminutový retrospektivní výběr z našeho ateliéru Audiovizuální tvorby, který v duchu letošního festivalového motta „Vzkříšení“ na plátně vzkřísí archivní studentské snímky již současných, úspěšných absolventů.

Zažijete s námi tři dny plné krátkých, ale intenzivních audiovizuálních zážitků a doprovodného programu ve formě debat s filmovými profesionály, workshopů a přednášek. Absolvent ateliéru Audiovizuální tvorba, známý videokouzelník Michal Orsava (odkaz na: https://michalorsava.com/) a jeho kolegyně, absolventka z ateliéru Animovaná tvorba Michaela Lovecká, návštěvníky REC FESTu zasvětí do pozadí vzniku jejich populárních virálních videí, jež skrze žánr parodie karikaturně reflektují společensko-politické dění v Česku. Magdalena Hladká povede workshop s názvem „Jak psát tiskovou zprávu“ a v další časti doprovodného programu své aktivity na REC FESTu představí Zlín Film Festival, IS Produkce a Zlín Film Office.

V porotě, jež bude letos vybírat vítěze soutěžních sekcí, bude slovenský dokumentarista Marek Kuboš, který na sebe loni na českých a slovenských filmových festivalech výrazně upozornil s dokumentem s hranými prvky s názvem Poslední autoportrét (2018). Po jeho boku usedne dvojice žen: talentovaná česká animátorka Kateřina Karhánková (Plody mraků) a bývalá dlouholetá šéfredaktorka časopisu Cinema, jež v současnosti pracuje v pozici umělecké ředitelky Letní filmové školy, Iva Hejlíčková.

 „Studenti si projdou tzv. anatomií projektového řízení, to je tou největší devizou tohoto projektu. Od počátečního rozdělení si rolí a kompetencí, přes vytrvalé průběžné kontrolování jednotlivých kroků a fází realizace, po zkušenost s psaním grantových žádostí a zajišťování prostoru k projekcím i k doprovodnému programu. Ve spolupráci se studenty z dalších ateliérů naší fakulty vytvářejí vizuál, grafickou podobu materiálů, vytvářejí webové stránky, píší texty, zvou hosty a zajišťují pro ně ubytování, vybírají soutěžní snímky a zajišťují porotu i ceny…a řeší tisíc dalších nutných úkolů, aby festival proběhl hladce a přišli na něj lidi,“ vysvětluje vedoucí Ateliéru Audiovizuální tvorba Irena Kocí.

„Studenti audiovize se při zrodu svých snímků přirozeně dostávají do interakce např. s úřady při vyřizování povolení pro natáčení, s majiteli při pronájmech vhodných lokací, komunikují také s vysoce postavenými manažery, atd. Festival je příležitostí pro nás všechny, jak se potkat. Velmi si vážíme otevřenosti a vstřícnosti všech, kteří neváhají pomáhat, protože bez jejich pomoci by často studentské filmy ani nemohly vzniknout,“ doplňuje vedoucí výroby Ateliéru Audiovizuální tvorba Eva Učňová.

„Cílovou skupinou festivalu jsou vysokoškolští studenti, ale i okruh laických diváků, kterým se REC FEST každoročně otevírá, a to i přítomností hostů-porotců z řad filmových profesionálů - od herců a hereček, režisérů a režisérek, dramaturgů a dramaturgyň, kritiků a kritiček či zástupců a zástupkyň ze sféry filmových festivalů. Studenti pravidelně udělují Poctu vybranému tvůrci či tvůrkyni a do programu zařazují jeden z jeho/jejího filmového díla poslední doby. Letos takto při zahájení REC FESTu uctí českou herečku Elišku Křenkovou, jež patří mezi nejtalentovanější své generace. Součástí otevíracího večera tak bude projekce filmové road movie Všechno bude (2018), kterou s Eliškou Křenkovou v hlavní ženské úloze natočil režisér Olmo Omerzu. Obdobně bude doplněním programových bloků krátkých filmů celovečerní dokument slovenského režiséra Marka Kuboše s názvem Poslední autoportrét (2018), který loni zarezonoval na řadě českých a slovenských festivalů a jehož téma překonávání tvůrčí krize a (ne)možnosti realizace autorského dokumentu v současné době úzce souvisí s tématem letošního ročníku REC FESTu – Vzkříšení,“ uvádí umělecká ředitelka festivalu Jana Bébarová.

„Ke Zlínu film neodmyslitelně patří. REC FEST nabízí v soutěžních sekcích filmy výhradně studentské, které jsou mnohdy neučesané, až syrové. Festival vnímám jako takový rozjezd či předkrm před květnovým 59. ročníkem Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Navíc filmy uváděné na REC FESTu v běžné distribuci nejspíš nebudete mít šanci vidět!“ míní Irena Kocí.

 

TZ pořadatelů

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru