Česky

Česky

English

menu
zavřít

FOTOGALERIE: Eva Jiřičná převzala Cenu města Zlína

8. 4. 2019

Aktuality

16

Zlín – Eva Jiřičná se stala držitelkou prestižní Ceny města Zlína za rok 2018. Světoznámou architektka a designérka ji získala za celoživotní dílo ve své profesi...

Eva Jiřičná a Jiří Korec

Zlín – Eva Jiřičná se stala držitelkou prestižní Ceny města Zlína za rok 2018. Světoznámou architektka a designérka ji získala za celoživotní dílo ve své profesi a za celoživotní šíření dobrého jména města Zlína, který je jejím rodištěm.

Cenu města Zlína převzala Eva Jiřničná během slavnostního aktu, který se uskutečnil ve zcela zaplněné obřadní síni radnice. „Nikdy jsem nevěřila tomu, že v mém životě bude hrát rodné město tak významnou roli. Ale je to tak. Jsem ráda, že jsem se zde mohla pracovně uplatnit. A jsem velmi vděčná za tuto cenu a za to, že mě ostatní její držitele tak hezky vzali mezi sebe,“ svěřila se dojatá Eva Jiřičná.

Podle primátora Jiřího Korce je Eva Jiřičná osobností celosvětového významu. „Ačkoliv je paní Eva Jiřičná držitelkou mnoha ocenění po celém světě, její skromnost a pokora je velkým vzorem pro nás všechny. Je významnou osobností s velkým srdcem a já ji velmi děkuji za vše, co pro nás udělala ve Zlíně i za to, co udělala pro Zlín ve světě,“ prohlásil Jiří Korec.

Eva Jiřičná se narodila se 3. března 1939. Vystudovala obor architektury na ČVUT v Praze, potom AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Od roku 1967 pracovala v pražském ÚBOKu (Ústav bytové a oděvní kultury).

V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale československé úřady jí zabránily v návratu po srpnové okupaci. Proslavila se díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků. Pro její stavby je charakteristické použití skla a betonu, je známá také díky návrhům skleněných schodů. V Londýně má architektonické studio a od roku 1999 s Petrem Vágnerem pražský ateliér AI-DESIGN.

Eva Jiřičná žije ve Velké Británii, často ale cestuje a to i do Zlína. Je nositelkou Řádu britského impéria a v roce 2011 převzala čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V roce 2013 obdržela ve Velké Británii cenu za mimořádný přínos postavení žen v architektuře nesoucí jméno britské architektky Jane Drewové.

Její práce je velmi významná i ve Zlíně. Například vzdělávací komplex Univerzity Tomáše Bati, který navrhla společně se svým pražským kolektivem, se stal Stavbou roku 2017 Zlínského kraje.

Seznam dosavadních nositelů Ceny města Zlína je na odkazu www.zlin.eu/seznam-nositelu-cl-82.html.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru