menu
zavřít

Hajzlíci! Dostanete kouř! I to nám řekl redaktor České televize

10. 1. 2017

Aktuality

5

Zlín – Takže vy jste opravdu takoví hajzlíci! Dostanete kouř! Ještě se budete divit! Máte máslo na hlavě! I tyto věty zazněly z úst redaktora České televize (ČT) při natáčení se zástupci města Zlína...

Natáčení se uskutečnilo v prostorách radnice

Zlín – Takže vy jste opravdu takoví hajzlíci! Dostanete kouř! Ještě se budete divit! Máte máslo na hlavě! I tyto věty zazněly z úst redaktora České televize (ČT) při natáčení se zástupci města Zlína v budově zlínské radnice. Spouštěčem vulgarit se stalo upozornění, že jedna z předchozích reportáží ČT na téma vodárenství byla neobjektivní. Na chování redaktora pořadu Nedej se plus Jiřího Gasioroviče si bude město Zlín stěžovat řediteli České televize, podnět předá i Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

„Můžeme mít rozdílné názory, ale není přece možné kvůli tomu někomu nadávat. V médiích se pohybuji už více než dvacet let, tohle jsem však ještě nezažil,“ konstatoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák, který rozhovor s redaktorem České televize vedl.

Podstatou rozepře mezi Českou televizí a městem Zlínem je reportáž z března roku 2015 o vodárenství na Zlínsku. Přestože je město Zlín nejvýznamnějším akcionářem společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK), v téměř osmnáctiminutovém pořadu nedostalo žádný prostor ke svému vyjádření. RRTV proto uvedený pořad označila za předpojatý, když „neposkytl objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů.“ České televizi uložila sedmidenní lhůtu k nápravě, ke které však ani téměř dva roky od odvysílání reportáže nedošlo.

Na tuto skutečnost upozornili zástupci města redaktory České televize minulý týden, kdy přijeli natáčet další reportáž o vodárenství. „Vysvětlení, proč tehdy ten samý redaktor natáčel o nás bez nás, jsme se nedočkali. Zato pan Gasiorovič hodně nadával a vyhrožoval. V klidu jsme se s ním proto rozloučili. Nereagovali jsme ani na potulování štábu po radnici a vykřikování, jací jsme zbabělci. Budeme však očekávat adekvátní reakci ředitele České televize i RRTV. Takovéto jednání štábu České televize je skandální a statutární město Zlín se ničím takovým za svou existenci nesetkalo,“ prohlásil Oldřich Hlaváček z právního odboru magistrátu, který se natáčení také účastnil.

Nevyjasněná situace kolem vodárenství

Situace kolem vodárenství na Zlínsku je už dlouhé roky značně nepřehledná. Společnost VaK Zlín je účastníkem více než deseti soudů. V jednom z nich vynesl v listopadu loňského roku rozhodnutí Vrchní soud v Olomouci, který označil za neplatnou valnou hromadu VaK z roku 2004, na které byl schválen text smlouvy o prodeji části VaK nynější soukromé společnosti Moravská vodárenská. „Čekáme nyní na písemné odůvodnění tohoto rozsudku. Zatím tedy nevíme, proč takto Vrchní soud rozhodl,“ uvedl Oldřich Hlaváček s tím, že verdikt Vrchního soudu ještě není pravomocný.

Zájmem města Zlína jako největšího akcionáře společnosti VaK je bránit dalšímu prudkému růstu cen vodného a stočného. To se v posledních letech daří. Ceny jsou takzvaně „zmrazené,“ tedy rostou pouze nepatrně o inflaci, kterou město nedokáže ovlivnit. „Komplikovaná situace kolem vody ve Zlíně vznikla před mnoha roky, za jiného vedení radnice. Jinak vypadá z pohledu malých akcionářů, jinak z pohledu Zlína, který je akcionářem největším a nese hlavní odpovědnost za vodu v regionu. Soudy stále probíhají a lze si jen přát, aby co nejdříve skončily,“ uvedl mluvčí radnice.

V roce 2017 budou Zlíňané platit za kubík vody 86,71 Kč včetně DPH, tedy o 25 haléřů více než v letošním roce. Za svou denní spotřebu doby zaplatí cca 7 Kč. V žebříčku měst v České republice podle cen vody Zlín klesl z druhého místa do třetí desítky a bude klesat i nadále. V řadě jiných regionů ČR voda letos zdražovala, na více místech lidé zaplatí za kubík přes 100 Kč. Například na Frýdlantsku v Libereckém kraji vzrostla o pět procent na současných téměř 103 Kč za kubík.

Kromě „zmrazení“ cen vody se daří městu Zlínu prosazovat i navyšování investic do vodárenské infrastruktury. Od roku 2009 vynaložil VaK na její obnovu téměř 600 milionů korun, „trubky“ jsou tak nové už z jedné čtvrtiny celkové délky.

A jak tedy natáčení s Českou televizí vypadalo?

Žádná snaha o vysvětlení, proč město Zlín nedostalo v předchozí reportáži žádný prostor k vyjádření svých názorů, ale dožadování se přítomnosti primátora Miroslava Adámka, který s tímto štábem vůbec nekomunikoval a nic mu neslíbil, natož nějaké natáčení. Vulgarity, vynucování si odpovědí... Podívejte se sami.

https://www.youtube.com/watch?v=3uV9yexV-oA&feature=youtu.be

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2022 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru