Zlín – Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět vypukne již za týden! V sálech Golden Apple Cinema budou návštěvníci moci od 2. do 5. dubna zhlédnout přední české i zahraniční dokumentární snímky jejichž součástí jsou i diskuze po filmu. Diskutovat do Zlína zavítá třeba Hayato Okamura, váleční psychologové Armády České republiky nebo zástupci Alzheimer centra Zlín.
Téma čtvrtého ročníku festivalu, Bezpečná blízkost, pátrá po tom, jak chápat sám sebe, odlišit se od ostatních a nevytvořit přitom ve společnosti hlubokou propast. Téma prostupuje všemi promítanými dokumenty, po kterých následují diskuze se samotnými režiséry, protagonisty nebo odborníky na dané téma.
Slavnostní zahájení proběhne 2. 4. v 17:30, a to prvním z promítaných snímků Rekonstrukce Utøi, kterýbyl na pražském Jednom světě oceněn cenou Regionální poroty. Snímek popisuje útok na norský letní tábor v roce 2011, kdy pravicový extremista Breivik chladnokrevně postřílel 69 nevinných mladistvých. Diskutujícími hosty budou váleční psychologové Armády České republiky specializující se na zdolávání traumat spojených s válečnými konflikty. Mezi intimnější snímky patří Láska a prázdná slova o vytrvalosti lásky v přítomnosti Alzheimerovy choroby. Debatovat po filmu bude zástupkyně Alzheimer centra Zlín, která přiblíží svět těch, kteří se o lidi s touto nemocí starají. Velkým lákadlem letošního ročníku bude český dokument Český žurnál: Bratři Okamurovi, který pojednává o politickém i rodinném fenoménu jménem Okamura. Režisér Filip Remunda zmapoval každého z bratrů a snažil se pochopit jejich spletité vztahy. Pozornost diváků zajisté upoutá i diskuze po filmu s jedním z protagonistů samotného snímku – Hayatem Okamurou. Citlivý snímek, Na jejích bedrech, pojednávající o genocidě jezídů. Svými zkušenostmi doprovodí film Natálie Šrámková - humanitární pracovnice v iráckém Kurdistánu. K bloku studentských filmů Dobré zprávy a Volání divočiny dojedou diskutovat samotní režiséři. Snímkem na závěr bude o něco odlehčenější dokument Vesnice plavajících krav o úsměvném střetu dvou zcela rozdílných světů – tradičních polských farmářů a bohémských, německých neohipíků.
Novinkou v letošním ročníku je projekt #kafesbabi #pivosdedou, který usiluje o
posílení vztahů mezi mladou generací a generací prarodičů. Do projektu se zapojilo několik lokálních podniků se speciální nabídkou. Představení tohoto projektu bude spojeno s promítáním dokumentu Projekt Babička 1. dubna v netradičním prostoru plovoucí kavárny Bárka. Akce začíná v 19. hodin.
Symbolický zakončením festivalu bude závěrečná Afterparty ve Sklepě 33, která proběhne 5. dubna od 20:00. Návštěvníci se mohou těšit na alternativní hudební duo Mutanti hledají východisko a později na DJ CESARa. Festival samotný, stejně jako jeho dozvuky, si návštěvníci budou moci užít za symbolických 80 Kč, se vstupenkou z jakékoliv projekce, je vstup na akci zdarma.
TZ pořadatelů