Česky

Česky

English

menu
zavřít

Horké počasí způsobilo i více infarktů

8. 8. 2017

Aktuality

19

Zlín - Kardiologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati ošetřilo v minulém týdnu 12 pacientů s infarktem myokardu, z toho pět lidí v průběhu...

U infarktu rozhoduje i rychlost lékařského zásahu

Zlín - Kardiologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati ošetřilo v minulém týdnu 12 pacientů s infarktem myokardu, z toho pět lidí v průběhu uplynulého víkendu. Šlo o pacienty ve věku 49 až 86 let ze všech okresů Zlínského kraje.

Zvláště víkendové číslo (5 lidí) je mimořádné, obvykle lékaři zlínského kardiocentra ošetří průměrně jednoho takového pacienta denně. „Podepsalo se na tom velké sobotní horko a blížící se změna počasí,“ upozornil primář Kardiologického oddělení KNTB Zdeněk Coufal. Všechny pacienty přivezla rychlá záchranná služba, jejíž vozidlo je doslova „koronární jednotkou na kolech“ a je vybaveno vším, co je potřeba k úspěšnému řešení možných komplikací akutního infarktu. „Infarkt myokardu se většinou projeví bolestmi na prsou - za hrudní kostí, mezi lopatkami, vystřelováním bolesti do levé paže nebo do krku - a může při tom být pocit nedostatku dechu. V případě, že takové potíže nastanou a neustupují do patnácti až dvaceti minut, je namístě uvažovat právě o možnosti infarktu,“ uvedl Zdeněk Coufal a dodal, že pak je nejlepší zavolat záchranku. „Určitě není vhodné, aby se nemocný sám odebral k lékaři a už vůbec ne jako řidič vozidla.“

V případě potvrzené diagnózy je nemocný převezen přímo do kardiocentra. „My poté provedeme takzvanou koronární angioplastiku, kdy je tepna rozšířena balonkem a z cévy může být odsáta případná krevní sraženina. Zúžené místo pak vyztužíme tzv. koronárním stentem, který zabrání opětovnému zúžení nebo uzávěru,“ konstatoval primář.

Ještě perlička na závěr - Je bohužel obvyklé, že většina pacientů s infarktem myokardu, zvláště v nižších věkových skupinách, jsou kuřáci. Z výše uvedených 12 pacientů bylo osm nemocných aktivními kuřáky.

 

TZ KNTB

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru