Česky

Česky

English

menu
zavřít

I letos mohou Zlíňané změnit své město k lepšímu

12. 3. 2020

Aktuality

12

Zlín - Spolurozhodovat o rozdělení pěti milionů korun a navrhovat vlastní menší projekty k realizaci. Takovou možnost získají již potřetí obyvatelé Zlína v rámci projektu participativního rozpočtu s názvem „Tvoříme Zlín“.

jsf-abb--c--004.jpg

Zlín - Spolurozhodovat o rozdělení pěti milionů korun a navrhovat vlastní menší projekty k realizaci. Takovou možnost získají již potřetí obyvatelé Zlína v rámci projektu participativního rozpočtu s názvem „Tvoříme Zlín“.

„I ve druhém ročníku se nám od navrhovatelů sešlo bezmála třicet podnětných nápadů. Řadu z nich se podaří brzy také zrealizovat. Už nyní je však čas myslet na zapojení do třetího pokračování,“ připomíná Kamila Gamalová, koordinátora projektu Tvoříme Zlín.

Od začátku dubna mohou lidé začít podávat své návrhy a nápady do dalšího ročníku. Během léta bude pracovní skupina složená ze zaměstnanců statutárního města Zlína prověřovat, zda jsou návrhy reálně proveditelné. Na podzim proběhne veřejné představení soutěžních návrhů a budeme veřejnost informovat o možnosti hlasování.

„Samotné hlasování bude zahájeno v listopadu. Poté budou vítězné návrhy představeny veřejnosti a v r. 2021 se začne pracovat na jejich realizaci,“ představila časovou osu projektu „Tvoříme Zlín“ Kamila Gamalová.

Zlíňané budou moci navrhovat dva druhy projektů a to tzv. malý projekt (do 0,5 milionu korun) a velký projekt (až 1,5 milionu korun). Realizováno bude právě tolik projektů, kolik se jich vejde do stanoveného rozpočtu pět milionů korun. O vítězných návrzích rozhodnou lidé v hlasování prostřednictvím internetu a mobilního telefonu. Zapojit se však mohou i Zlíňané bez přístupu na síť.

„Na Tvoříme Zlín se mi líbí, že jsou již realizované i nově navržené projekty v rámci města pěkně rozprostřeny od Podhoří po Bartošovu čtvrť až přes Jižní Svahy. Díky tomuto projektu si tak každé sídliště může vylepšovat své okolí podle vlastních nápadů,“ uvedla radní Jana Bazelová.

Kdo nemá přístup na internet, pomohou mu s hlasováním stejně jako stejně jako v minulých ročnících pracovníci městského informačního centra, nebo mohou hlasovat v kancelářích místních částí za asistence příslušného pracovníka kanceláře.

Navrhovat projekty mohou nejen přímo obyvatelé Zlína, ale i lidé, kteří ve Zlíně „jen“ bydlí, ale nemají zde trvalé bydliště. Příkladem jsou studenti univerzity. Návrhy lze zasílat od 15 let. Podmínkou přijetí návrhu však je, že navrhovatel musí mít alespoň dva zástupce, kteří v den podání návrhu dovršili osmnácti let. Podrobná pravidla a další informace jsou k nalezení na webu města, webu projektu tedy na www.tvorimezlin.cz, na stejnojmenném facebookovém profilu https://www.facebook.com/tvorimezlin/ a s dotazy se lze obracet také přímo na e-mail koordinátorky projektu tvorimezlin@zlin.eu.

 

Stav realizace projektů z 1. ročníku:

Malé projekty (do 500 tis. Kč), které uspěly a jsou určené k realizaci

1. Pítko u cyklostezky                                            hotovo

2. Vybudování zpevněné stezky v lokalitě Kocanda   hotovo

3. Komunitní zahrada Jižní Svahy                            bude otevřena na jaře 2020

4. Park u Kudlovské přehrady                                 dokončení realizace léto 2020

5. Úpravy prostoru mezi ZŠ Komenského ve Zlíně    realizace na podzim 2020

6. Workoutové hřiště Bartošova čtvrť                       realizace do konce dubna 2020

7. Tři šťouchy pro uklizené náměstí Míru                   hotovo

8. „Malované hřiště“ – Bartošova čtvrť                      hotovo

9. Čítárna v ulicích Zlína                                          hotovo

 

Velké projekty (do 1 mil. Kč), které uspěly a jsou určené k realizaci 

1. Odstranění dalšího torza na Jižních Svazích – Na realizaci se pracuje, uskuteční se společně s 2. fází rekonstrukce zastávky, která zvítězila v r. 2019.

2. Nekulturní okolí kulturního stánku – Realizace plánována do konce roku.

3. Relax zóna u divadla - Akce pozastavena z důvodu rekonstrukce kolejí UTB, která bude probíhat v letech2020 a 2021. Realizace projektu proběhne po dokončení stavebních prací na kolejích UTB.

Stav realizace projektů z 2. ročníku:

V současnosti se vybírají zpracovatelé a vypracovávají se cenové nabídky.

 

 

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru