Česky

Česky

English

menu
zavřít

Jarní deratizace Zlína potrvá téměř měsíc, obyvatelé se mohou aktivně zapojit

9. 3. 2023

Aktuality

248

Zlín - Odbor životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína zahájí v úterý 14. března na území celého města jarní deratizaci. Akce, která se týká i všech příměstských částí, cílí na hubení potkanů a potrvá až do středy 12. dubna.

Zajímavostí je, že obyvatelé se mohou do deratizace sami aktivně zapojit nahlášením zamořených míst. Použít k tomu mohou dvě mobilní čísla prováděcí firmy (605 952 716, 732 754 501), případně mohou informovat Odbor životního prostředí a zemědělství na číslech 577 630 925 nebo 778 400 310.

Deratizace se ve Zlíně provádí pravidelně s cílem ochránit lidské zdraví. „Potkani jsou přenašeči původců řady nebezpečných onemocnění přenosných na člověka. Počet těchto onemocnění se pohybuje kolem třiceti a k těm nejvýznamnějším patří salmonelózy a leptospirózy,“ zdůvodňuje náměstek primátora pro oblast životního prostředí a zemědělství Vojtěch Volf. „Kromě toho je zde také snaha zabránit ekonomickým škodám, které hlodavci způsobují zejména na potravinách, ale rovněž na objektech, kanalizaci, komunikacích nebo kabelových rozvodech.“

Lidé obecně vnímají ochranu před hlodavci pouze jako jejich hubení. Ve skutečnosti jde o důmyslný systém opatření nasměrovaných k regulaci a udržení populace škůdců na co nejnižší úrovni. S tím je spojeno i monitorování případných míst, kde by mohlo dojít k výskytu hlodavců. Jedná o například pohozené zbytky potravin, nepořádek nebo černé skládky. Monitoring provádí společnost Deratex ve spolupráci s pracovníkem Odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu.

„V průběhu celého roku přijímáme i podněty od občanů. Tento prověřený systém slouží k vytvoření uceleného přehledu a k následnému pokládání nástrah na předem vytipovaná místa. Pro zajištění co nejvyššího efektu je ale třeba provádět deratizaci pravidelně a zároveň uplatňovat preventivní opatření, která však předpokládají určité vědomosti obyvatelstva,“ přibližuje náměstek Volf s tím, že smyslem opatření je co nejvíce ztížit životní podmínky hlodavcům. Konkrétně jde o to, aby neměli snadný přístup k potravě a možnost zahnízdit se v objektech či domech. Veškerá opatření zahrnují správné zacházení s odpady včetně likvidace černých skládek.

Hubení hlodavců a nutnost prevence vyplývá i ze samotné biologie potkana, který dospívá už ve třech měsících od narození. Délka březosti u samic je navíc pouze tři týdny, přičemž třikrát až sedmkrát ročně vrhají až patnáct mláďat. Jeden pár potkanů tak může mít teoreticky až 800 potomků za rok.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru