Česky

Česky

English

menu
zavřít

Jeden stisk tlačítka. A strážníci jsou za moment na místě

19. 12. 2016

Aktuality

14

Zlín – Čipy pro vstup do budov, kamerové systémy, tísňová tlačítka pro přivolání Rychlé operativní jednotky Městské policie (ROJ). Školská zařízení...

Záběry kamer kontrolují strážníci

Zlín – Čipy pro vstup do budov, kamerové systémy, tísňová tlačítka pro přivolání Rychlé operativní jednotky Městské policie (ROJ). Školská zařízení zřizovaná radnicí chrání celá řada bezpečnostních opatření. A to čtyřiadvacet hodin denně.

Komplexní systém ochrany, který je v rámci České republiky ojedinělý, město dobudovalo v letošním roce. „V dnešní době nelze bezpečnost podceňovat, zvláště u dětí. Pro jejich ochranu děláme maximum. Každý systém se dá sice překonat, ale ten náš je už dnes opravdu propracovaný a zahrnuje celou řadu prvků,“ konstatovala náměstkyně primátora Kateřina Francová, do jejichž kompetencí patří školství.

Do systému ochrany bylo zahrnuto 52 školských zařízení, zřizovaných městem i jinými subjekty. Celkem jde o 21 základních škol, 27 mateřských škol, troje jesle a jeden stacionář. Pedagogové, kteří v nich pracují, jsou vybaveni 194 tísňovými tlačítky - pevně nainstalovanými i mobilními. „Těmi mohou kdykoliv přivolat pomoc. Specializovaná jednotka strážníků slouží nepřetržitě ve vozidle a je připravena k okamžité reakci,“ ujistil náměstek primátora Ondřej Běták, který má na starosti Městskou policii.

Významnou součástí systému chránícího děti a zaměstnance školských zařízení jsou kamery, které monitorují venkovní prostor. Instalováno jich je už několik desítek a v příštím roce se jejich počet ještě zvýší. „Přenáší obraz na Městský kamerový dohlížecí systém, takže dění kolem školských zařízení máme neustále pod kontrolou,“ prohlásil Milan Kladníček, ředitel Městské policie Zlín.

Do školských budov jsou nyní zpřísněné vstupy. Ve většině z nich se dveře otevírají prostřednictvím čipů, které byly vydány pouze zaměstnancům a rodičům dětí. Jejich držitelé jsou přesně evidováni.

Bezpečnostní opatření město zavádí i před školskými zařízeními. Týkají se zejména dopravy, dochází tak ke snižování povolené rychlosti, upravují se přechody pro chodce nebo značení škol.

K bezpečnosti dětí významně přispívají také nácviky evakuací. „Je potřeba, aby si všichni co nejrychlejší opuštění budov předem vyzkoušeli. Každým nácvikem se daří odstraňovat různé nedostatky,“ těší Kateřinu Francovou. Dodala, že při nácviku evakuace mají zaměstnanci oblečeny speciální vesty, aby je nebylo možné zaměnit s někým jiným.

Radnice už má také hotový systém komunikace s rodiči dětí během krizových situací. Aktuální informace o dění budou vždy nalézat na městském webu www.zlin.eu.

Město Zlín zřizuje celkem 13 základních škol, do kterých chodí cca 6 400 žáků. Školek je 22 a mají kapacitu 2 352 dětí.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru