Česky

Česky

English

menu
zavřít

Jindřiška Hlaváčková oslavila 101. narozeniny

24. 8. 2017

Aktuality

29

Zlín – Třetí nejstarší obyvatelka města Zlína Jindřiška Hlaváčková se dožila 101 let. K řadě gratulantů se v narozeninový den přidalo i město Zlín.

101letá jubilantka

Zlín – Třetí nejstarší obyvatelka města Zlína Jindřiška Hlaváčková se dožila 101 let. K řadě gratulantů se v narozeninový den přidalo i město Zlín.

Mezi britským a německým loďstvem u Jutska došlo k největší námořní bitvě Velké války, Albert Einstein zveřejnil obecnou terorii relativity a monarchií otřásla smrt císaře Františka Josefa I. Tyto události charakterizují rok 1916, ve kterém se narodila i Jindřiška Hlaváčková z Jižních Svahů. Ve středu 23. srpna oslavila své 101. narozeniny. K významnému životnímu jubileu jí spolu s náměstkyní primátora Kateřinou Francovou popřály pracovnice oddělení pro občanské záležitosti. Dlouhověké oslavenkyni předaly přání od primátora města, kytici květin a tradiční dárkový koš.

Jindřiška Hlaváčková se narodila ve východočeském Vamberku, kde vyrůstala se třemi sourozenci.Vystudovala rodinnou školu a svůj volný čas v mládí vyplňovala sokolskými aktivitami a hraním ochotnického divadla. Po sňatku následovala manžela do Zlína, který přijal nabídku práce v továrně u Baťů. Oba vamberečtí rodáci si Zlín velmi zamilovali. V baťovském půldomku vychovali dvě děti, a jejich pevný svazek, tak jak si na začátku přislíbili, rozdělila až smrt manžela po 45 letech manželství.

Podle slov dcery Ivany Skřivánkové žila Jindřiška Hlaváčková až do vysokého věku velmi aktivním životem. Svůj sen pracovat s dětmi v mateřské školce či družině nemohla z politických důvodů po roce 1948 uskutečnit, ale cestu k nim si přesto našla. Coby zarytá Sokolka se dětem plně věnovala ve volném čase, chodila je cvičit a v uličním výboru na Podvesné pro ně léta připravovala různé akce a výlety. S dětmi ji pojila i práce svačinářky na základní škole, a později coby hospodářku, ji těšila práce v kontaktu se studenty na vysokoškolských kolejích. Velkou životní láskou pro ni byla turistika a lyžování.

Její aktivní život zastavila až mozková příhoda, kterou prodělala před deseti lety. Od té doby si užívá láskyplné péče  své dcery a zetě, pro které je zcela přirozené se o nemohoucí rodiče – někdy i na úkor vlastního pohodlí – postarat.

„Při propouštění z nemocnice dávali lékaři mamince půl roku života. Už je tu s námi  deset let navíc. Určitě k tomu přispěla péče v domácím prostředí. S maminkou stále někdo zůstává doma, nikdy není sama. Dochovali jsme manželovu maminku a teď se staráme o moji. Dlouhověkost má v genech, její babička se dožila 102 let, uvedla dcera Ivana Skřivánková.

Sto jednoletá Jindřiška Hlaváčková se podle slov svých blízkých i přes vleklé zdravotní problémy umí stále radovat ze života. Ráda si dojde sednout na balkon, prohlíží si časopisy nebo sleduje v televizi svůj nejoblíbenější pořad Šlágr. Ještě větší radost jí ale dělají rodinné návštěvy. Je šťastnou babičkou pěti vnoučat, prababičkou třinácti pravnoučat a dokonce praprababičkou šesti prapravnoučat.

 

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru