Zlín - V radě města, v zastupitelstvu a i vlastně v politice je nováčkem. Přesto je ve Zlíně známou osobností a to díky gólům v dresu fotbalových ševců. Fotbal je i jedním z témat rozhovoru, kterým radní Jiří Jaroš oslovuje čtenáře webu www.zlin.eu.
Máte za sebou úspěšnou fotbalovou kariéru, góly jste jako útočník dával i dresu Zlína. Může být sportovní příprava nějak využitelná i v politice či práci pro město?
Do zlínského fotbalového oddílu jsem přišel jako šestiletý kluk a hraji za něj dodnes. Pochopil jsem, že nejdůležitější je mít tým, který táhne za jeden provaz. Podobné je to i v politice. Jednotlivec toho sám moc neprosadí, ale se silným týmem v zádech je to mnohem snazší.
Zlínský fotbalový klub slaví letos 100 let. Budete se těchto akcí účastnit?
Fotbalový oddíl ve Zlíně je moje srdeční záležitost. Oslav se určitě zúčastním nejen jako divák, ale doufám, že i jako útočník v exhibičním utkání s výběrem Ostravy.
Klubu by určitě slušel modernizovaný stadion na Letné. Myslíte si, že ho město skutečně převezme a zrekonstruuje?
Vše je na dobré cestě. Převod fotbalového stadionu do majetku města by se měl uskutečnit v létě tohoto roku, kdy by se mělo začít s postupnou rekonstrukcí. Klub i věrný fanoušek si zaslouží, aby byl stadion modernizovaný a odpovídal dnešní době.
V radě města máte na starosti mimo jiné IT a Smart technologie. Jak je to ve Zlíně? Je to „chytré“ město?
Koncept Smart-City ve Zlíně je zatím v plenkách, přesto věřím, že za čtyři roky bude Zlín nejchytřejší město v České republice. Naším cílem není revoluce, ale postupná evoluce v této oblasti. Chceme zavést chytrá řešení v oblasti dopravy, parkování případně i ekologie.
Které z „chytrých“ technologií hodlá radnice v blízké době zavést?
Jdeme několika směry. Chystáme projekt na centrální dispečink na Technických službách, rozšíříme a zmodernizujeme informační tabule ve městě, chytrá čidla a závorový systém na parkovištích napojíme na navigační systém a tabule, které umožní občanům sledovat v reálném čase obsazenost míst. Město taktéž plánuje některá data otevřít, což by ocenili nejenom občané, ale i vývojáři či akademická obec pro různé průzkumy a platformy.
V posledních letech město nabídlo občanům řadu nových on-line služeb, je v plánu tyto služby rozšířit?
Město za poslední roky výrazně posílilo datovou infrastrukturu a provedlo také vnitřní integraci řady aplikací. Občané se mohou nejenom online objednat na úřad, ale také elektronicky zapsat své dítě do mateřské či základní školy. Nově od 1. dubna můžou také on-line hlásit své požadavky na opravu v bytech, nebytových prostorech či garážích, které jsou ve vlastnictví města. Chystá se výběrové řízení na zavedení elektronických plateb v autobusech. Veřejné osvětlení se opravuje už i s ohledem na energetickou úsporu a vzdálené ovládání.
V současné době jde do sněmovny k projednání zákon o právu na digitální službu, který má občanům garantovat možnost komunikovat se státem a samosprávou elektronicky, což by všem rozhodně ušetřilo spoustu času.
Na základě tohoto zákona chceme vytvořit zcela nové webové stránky města a i mobilní aplikaci.
Jaký je pro vás ideální scénář inteligentního dopravního systému ve Zlíně?
Na nově zrekonstruovaném hokejovém stadionu ve Zlíně chytá Kašík při play-off puk a přes celé hřiště zvyšuje na 2:0, inteligentní systém si načte, že je konec utkání a zvýší intenzitu veřejného světlení v okolních ulicích a parkovištích. Automaticky se prodlouží interval zelené na křižovatce Březnická o deset sekund, aby spokojení fanoušci mohli rychleji odjet domů a na FullHD tabulích si zkontrolují průjezdnost městem.