Česky

Česky

English

menu
zavřít

Josef Ruszelák převzal Cenu města Zlína

6. 4. 2018

Aktuality

21

Zlín – V obřadní síni zlínské radnice se konalo slavnostní předání Ceny města Zlína za rok 2017.

foto: Dalibor Michalčík

Zlín – V obřadní síni zlínské radnice se konalo slavnostní předání Ceny města Zlína za rok 2017. Z rukou primátora města Zlína Miroslava Adámka ji převzal Josef Ruszelák, kterého na cenu nominovali místní obyvatelé. Z celkem pěti nominovaných odhlasovalo městské zastupitelstvo právě Josefa Ruszeláka. Ocenilo tak jeho celoživotní výtvarnou a ediční činnost a rozsáhlé mnohostranné kulturní aktivity.

Od roku 1994 byla Cena města Zlína udělena 36 ženám a mužům a jedné organizaci. Jejím udílením město vyjadřuje hold zlínským osobnostem, jejichž činnost a profese měla a má výrazný přínos pro obohacení všestranného života našeho města. Zároveň jejich dílo Zlín zviditelnilo, a svým významem často překročilo jak jeho hranice, tak většinou i hranice České republiky. Nejinak je to i u nového držitele této ceny Josefa Ruszeláka.

Jeho rodištěm jsou Nětčice u Kroměříže. Raná dětská léta prožil v Těšnovicích, dnes místní část Kroměříže, kde začal v roce 1944 chodit do školy. V této obci mu bylo před třemi lety uděleno Čestné občanství. Rok po druhé světové válce se Josef Ruszelák s rodiči přestěhoval do baťovského domku na zlínskou Zálešnou, a od té doby tady žije a pracuje. V letech 1953–1957 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Po jejím absolutoriu nastoupil do tehdejšího Divadla pracujících, ve kterém působil celých 35 let jako výtvarník propagace. Upravil stovky divadelních programů a plakátů, je také autorem scénických výprav, zejména k pohádkám a pro Divadélko v klubu.

Po otevření nové divadelní budovy v roce 1967 se v prostorách foyeru i Divadélka v klubu staral o pořádání výstav, kterých bylo na osmdesát. Vedle práce pro divadlo graficky upravoval po tři desetiletí městský Kulturní zpravodaj, několik let vedl večerní kurzy kreslení, spolupracoval s režisérem a výtvarníkem Zdeňkem Rozkopalem na jeho animovaném filmu Ten čas a hlavně na legendární výstavě 20 let československého filmu pro děti a mládež.

V 70.–80. letech navrhoval propagační tiskoviny a plakáty pro Muzeum jihovýchodní Moravy a jako milovník hudby spolupracoval s Filharmonií pracujících Gottwaldov (dnes Filharmonie Bohuslava Martinů). Pro Pragokoncert vytvářel vizuální propagaci mezinárodních hudebních festivalů Talentinum, Intertalent a Pražské jaro. V roce 1989 se jako výtvarník podílel na tvorbě novin zlínského Občanského fóra, později na vzniku informačního sborníku Zlín do kapsy.

Od 90. let spolupracoval s Janáčkovou akademií múzických umění v  Brně, Mahenovou činohrou, ilustroval básnické sbírky pro nakladatelství Blok v Brně, Odeon a Čs. spisovatel v Praze. Bohatá je také jeho ediční činnost, na níž se podílel jako grafik, ilustrátor, fotograf, či redaktor. Jedná se o více než dvě desítky titulů.

Josef Ruszelák odešel v roce 1992  z divadla na „volnou nohu“, aby mohl hlavně  malovat. Je především malíř a grafik, který obdivuje stromy a je fascinován živly. Nejdříve zemí, vodou a vzduchem, koncem 90. let ohněm. Soustavněji začal malovat koncem padesátých let, první grafické listy vznikají v roce 1962. První samostatnou výstavu obrazů a grafiky měl ve Zlíně na jaře 1968. Od té doby uskutečnil na 70 samostatných výstav a zúčastnil se více jak stovky kolektivních u nás i v zahraničí (evropských městech, USA, Kanadě, Brazílii...). Jeho obrazy a grafiky jsou zastoupeny v galeriích ve Zlíně, Brně, Ostravě, Hodoníně, ale také v soukromých sbírkách. Doplňují interiéry institucí a veřejných prostor. Výjimkou není ani budova zlínské radnice. Jeho rozměrný Triptych visí v zasedací síni zlínských radních a jeden z jeho Zlínů v kanceláři primátora.

Josef Ruszelák je laureátem několika významných ocenění, mimo jiné: stříbrné medaile evropského Trienále Praha Graphic 94, Ceny ředitele Městského divadla Zlín 2008, nebo ceny 22. ročníku Grafika roku Praha za počítačovou grafiku v roce 2015. Jeho zatím posledním výrazným počinem je vydání autorské knihy Život je za dveřmi, v níž skloubil autobiografické vyprávění a vzpomínky na přátele s důvtipně pointovanými příběhy, úvahami a glosami na pozadí historických fakt.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru