Česky

Česky

English

menu
zavřít

Karibuni. Svět střední a západní Afriky už roste

12. 4. 2018

Aktuality

13

Zlín - Vloni na podzim zlínská zoo zahájila výstavbu projektu Karibuni, který návštěvníky zavede do střední a západní Afriky. Vznikne na nových pozemcích...

Letecký záběr na rostoucí Karibuni

Zlín - Vloni na podzim zlínská zoo zahájila výstavbu projektu Karibuni, který návštěvníky zavede do střední a západní Afriky. Vznikne na nových pozemcích, která zahrada, i díky pomoci zřizovatele města Zlína, z velké části získala zdarma. Dominantou oblasti se stane nové chovatelské zařízení pro slony africké. Těm bude patřit téměř třetina z celkových 21 hektarůrozlohy Karibuni.

Projekt Karibuni odstartovala stavba prvního ze dvou výběhů pro slony. Ti jej budou moci využívat již v letošním roce, kdy zahrada očekává narození prvního mláděte slona afrického v České republice. „Nový výběh bude mít tři hektary, jeho součástí bude i velká vodní plocha. Stavební firma již dokončila oplocení výběhu a ohraničení jezera ve spodní části výběhu. Probíhají terénní úpravy přímo ve výběhu, vznikají ochranné příkopy a hráze kolem oplocení.  Budou sloužit jako přirozená bariéra kolem cesty, po které jednou pojedou africké trucky s návštěvníky,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Postaven je i koridor, který propojí stávající výběh s novým. „Tímto průchodem slonice projdou do nového výběhu. Stále však budou využívat současný pavilon včetně venkovního výběhu. Slonice Zola tak porodí ve známém prostředí, nechceme ji v žádném případě stresovat nějakými změnami. Po určité době pak chovatelé začnou naše slony postupně zvykat na vybudovaný průchod a výběh,“ dodal Roman Horský. Zoo zajistila i náročné přeložení kabelů vysokého napětí, které vedly přes Karibuni, do země a zahájila přípravné práce pro realizaci oplocení celé oblasti.

Na dokončený výběh naváže v letošním roce výstavba další části chovného zařízení, která by měla být hotova v roce 2020. Nový pavilon bude mít plochu 3 600 metrů čtverečních, což představuje rozlohu dnešního výběhu slonů i s vnitřním pavilonem. Společné vnitřní ustájení pro slony bude patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo. „Město Zlín podpoří vznik nového pavilonu částkou 60 milionů korun. Uhradí tak podstatnou část nákladů, které dosáhnou výše kolem 80 milionů korun,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek. „Rád bych vedení města a zastupitelům za jejich přízeň poděkoval. Vážíme si toho, že náš zřizovatel dlouhodobě vnímá přínos zahrady pro cestovní ruch regionu a významně podporuje další rozvoj zlínské zoo,“ zdůraznil ředitel zoo.

TZ Zoo Zlín

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru