Česky

Česky

English

menu
zavřít

Kniha Na krásné modré Dřevnici může získat středoevropskou „Nobelovku“

25. 9. 2018

Aktuality

13

Zlín - Polský překlad knihy Na krásné modré Dřevnici zlínského spisovatele Antonína Bajaji byl nominován na prestižní Cenu Angelus. Tu každoročně uděluje...

Antonín Bajaja a Miroslav Adámek

Zlín - Polský překlad knihy Na krásné modré Dřevnici zlínského spisovatele Antonína Bajaji byl nominován na prestižní Cenu Angelus. Tu každoročně uděluje mezinárodní porota autorům střední Evropy, proto nese název po slezském barokním básníkovi, duchovním a mysliteli Angelusi Silesiovi, současníkovi J. A. Komenského.

Letos už se uskutečnilo několik vyřazovacích kol a z mnoha desítek nominovaných vybrali členové poroty v posledním hlasování sedm finalistů: čtyři Poláky, jednoho Němce, jednoho Maďara a jednoho Zlíňana. „Mám z toho žaludeční potíže, protože galavečer, kam jsem pozvaný a kde se všichni dozví, kdo zvítězil, se uskuteční 13. října ve Wroclawi. Jde o opravdu prestižní cenu. „Angelus“ je něco jako středoevropská „Nobelovka“ a jeho dosud jediným nositelem reprezentujícím Českou republiku je Josef Škvorecký,“ sdělil Antonín Bajaja.

Kniha Na krásné modré Dřevnici byla navíc nominovaná i na Cenu Natálie Gorbaněvské, kde o vítězi hlasují čtenáři a sympatizanti. Hlasování se dá uskutečnit vstupem do linku https://angelus.com.pl/ a kliknutím na nápis GLOSUJ pod titulní obálkou nominované knihy. Autor „Dřevnice“ prozradil, že této nominace si zvlášť a s pokorou váží, protože Natálie Gorbaněvská patřila mezi osm statečných, kteří před moskevským Kremlem v roce 68 protestovali proti okupaci Československa, zatímco „on pásl v Želechovicích krávy.“ „Dřevnice“ si od nás „kliknutí“ zaslouží a kdo chce, může hlasovací link přeposlat spřízněným duším, třeba i krajanům v zahraničí, protože „Zliňáci“ a jejich potomci žijí všude,“ požádal o podporu zlínského spisovatele primátor Miroslav Adámek.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru