Česky

Česky

English

menu
zavřít

Koalice skládá účty. Díl třetí

2. 10. 2017

Aktuality

29

Další rok v čele radnice - již třetí - má za sebou koalice tvořená hnutími Starostové a nezávislí a ANO 2011. Tak jako v minulých letech skládají Zlíňanům účet – prostřednictvím Magazínu Zlín a městského webu...

Budova radnice na náměstí Míru

Další rok v čele radnice - již třetí -  má za sebou koalice tvořená hnutími Starostové a nezávislí a ANO 2011. Tak jako v minulých letech skládají Zlíňanům účet – prostřednictvím Magazínu Zlín a městského webu www.zlin.eu.

„Snažíme se věci posouvat kupředu. Někde se nám to daří, jinde méně. Ale snažíme se,“ prohlásil primátor Miroslav Adámek. „Předkládat roční účet veřejnosti je už tradice. Každý se může dozvědět, co se v našem městě za uplynulých dvanáct měsíců povedlo zrealizovat,“ konstatoval Patrik Kamas, náměstek primátora.

Současná koalice vede radnici od podzimu roku 2014. V 41 členném zastupitelstvu má 26 zástupců. Kromě STAN a ANO 2011 jsou v tomto volebním období součástí zastupitelstva i ČSSD, KDU-ČSL a Zlín21, a KSČM. Jeden zastupitel je nezařazený.

Nové sportoviště. Pro školáky i Jižní svahy

V září byl otevřen zbrusu nový sportovní areál u ZŠ na ulici Okružní na Jižních svazích. Jeho výstavba začala v loňském roce. Náklady na vybudování areálu dosáhly výše cca 15 milionů korun. Součástí moderního sportovního areálu je například hřiště pro malou kopanou s umělým trávníkem a možností osvětlení, volejbalový kurt s tartanovým povrchem, dětský koutek s multifunkční sestavou, vahadlovou sedačkou a rotující sedačkou pro malé či trošku větší sportovce, hřiště pro beachvolejbal, beachfotbal a streetbasket, workout pro zájemce o fitness, běžeckou dráhu s odpruženým tartanem a dráhou určenou pro inline bruslení a projížďky na kolech pro nejmenší. Aby byl areál co nejvíce využívaný, bude se o něj škola dělit s veřejností.

Stadion mládeže. Změn je mnoho

Výraznými změnami prochází v poslední době Stadion mládeže na ulici Hradská. Na sportovišti, které je využívané kromě školáků také atlety, ragbisty a baseballisty, se aktuálně opravují tribuny a staticky porušené opěrné zdi a chodníky. V rámci stavebních změn dojde také k vybudování nového baseballového odpaliště a je navržena obnova travnaté tréninkové plochy pod opěrnou zdí. Vše by mělo být hotovo do konce tohoto roku. Náklady přesáhnou 10 milionů korun.

Hotová už je modernizace sociálních zařízení v budově Rugby Clubu. Provedeny zde byly stavební a obkladačské práce, včetně výměny rozvodů vody a výměny sanitárního vybavení. Koncem roku 2016 byla v objektu rekonstruována kotelna a topení. Náklady dosáhly výše cca 1,7 milionu korun.

Cena vody klesne. O korunu na každý kubík

Cena vody ve Zlíně klesne v roce 2018 o jednu korunu. Spotřebitelé tak zaplatí za1000 litrůčástku 85,71 Kč včetně DPH, na rozdíl od letošních 86,71 Kč včetně DPH. Snížení ceny, první od roku 2004, je výsledkem několikaměsíčních jednání mezi městem Zlínem a společnostmi Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) a Moravská vodárenská (MOVO), kterých se účastnil i hejtman Jiří Čunek. Pokles ceny vody o jednu korunu se projeví na dalším snížení zisků Moravské vodárenské a to o osm milionů korun. Navíc tato soukromá společnost slíbila navýšit o pět milionů roční nájemné, které platí VaK. Na základě aktuální dohody bude MOVO platit společnosti Vodovody a kanalizace Zlín roční nájemné ve výši 133 milionů Kč. V pořadí měst v ČR podle ceny vody už Zlín klesl z nelichotivého 2. místa v roce 2011 do čtvrté desítky. Za posledních 12 let VaK Zlin investoval do modernizace svého majetku 1,4 miliardy Kč. Výsledkem je, že třetina vodovodního potrubí je zcela nová. Za svou denní spotřebu, která je cca90 litrů, platí spotřebitel v současnosti asi 7 Kč.

Jeden stisk tlačítka. A strážníci jsou za moment na místě

Čipy pro vstup do budov, kamerové systémy, tísňová tlačítka pro přivolání Rychlé operativní jednotky Městské policie (ROJ). Školská zařízení zřizovaná radnicí chrání celá řada bezpečnostních opatření. A to čtyřiadvacet hodin denně. Komplexní systém ochrany, který je v rámci České republiky ojedinělý, město dobudovalo v letošním roce. Do systému ochrany bylo zahrnuto 52 školských zařízení, zřizovaných městem i jinými subjekty. Celkem jde o 21 základních škol, 27 mateřských škol, troje jesle a jeden stacionář. Pedagogové, kteří v nich pracují, jsou vybaveni 194 tísňovými tlačítky - pevně nainstalovanými i mobilními.

„Pětadvacítka.“ Modernější zvenku i zevnitř

Nový, slušivý „kabát,“ moderní, víceúčelový interiér. Pětadvacetimetrový krytý bazén v areálu na ulici Hradská prošel zásadní rekonstrukcí. Modernizován byl ve dvou etapách. Během první došlo k statickému zajištění budovy, zateplení střechy a opravě vnějšího pláště objektu včetně prosklené jižní stěny. V rámci druhé etapy bylo zejména vybudováno nové Sport centrum. Jeho součástí je nový nerezový bazén s teplotou vody 32 stupňů celsia určený pro organizovaný výcvik plavání menších skupin dětí až seniorů, malá tělocvična a zázemí pro tyto činnosti.

Novinky ze zoo v Lešné

Od konce července nabízí ZOO Zlín návštěvníkům zajímavou novinku: expozici věnovanou atraktivní fauně Nového Zélandu. Rozdělená je do dvou sekcí. První obývají ptáci flétňáci a papoušci nestor kea, druhá je domovem pro ptáka druhu kivi hnědý a papoušky kakariki. Expozice je vyvedená do nejmenších detailů a to včetně kamenů. Podařilo se získat ze specializovaného lomu ty, které svou barvou a vzhledem velmi připomínají novozélandské. Nová atrakce zlínské zoologické zahrady je umístěná v blízkosti dětského koutku. Její výstavba vyšla na cca 4,2 milionu korun.

Řidiči mohou ve Zlíně nově uhradit parkovné také platební kartou

Všechny parkovací automaty ve Zlíně nově kromě mincí přijímají také bezkontaktní platební karty. Řidiči tak nemusejí hledat drobné, stačí si dvěma tlačítky jednoduše navolit požadovanou částku a dobu parkování a přiložit platební kartu. Nový systém umožňuje také pružnější regulaci výše poplatků a takzvaných rezidentních tarifů. Město Zlín prostřednictvím své společnosti Technické služby Zlín investovalo v posledních dvou letech vedle komplexní obměny parkovacích automatů například také do elektronické evidence nádob na tříděný odpad nebo do nákupu moderních automobilů pro svoz komunálního odpadu. Nové technologie včetně parkovacích automatů a závorového systému parkovišť navíc v roce 2018 propojí nový informační systém.

Slunce pálí, ale ve vozidlech MHD je díky klimatizaci příjemně

Přibližně čtvrtina ze všech vozidel MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice je v současné době vybavena klimatizačními jednotkami. Cestující to ve dnech s tropickými teplotami ocenili. Klimatizaci má nyní 15 trolejbusů a 8 autobusů DSZO.

Rekonstrukce silnice v Jaroslavicích

Více než sedm milionů korun si vyžádala rekonstrukce silnice a úprava potoka v úseku Jaroslavice – Boněcko. Projekt byl rozdělen do dvou etap a kromě samotných stavebních prací byly jeho součástí i výkupy pozemků. V současné době radnice připravuje pro Jaroslavice - na návrh komise místní části -vybudování sportovního hřiště. Vzniknout by mělo v lokalitě pod tamním autoservisem.

Otevření zážitkové zahrady v Rehabilitačním stacionáři

V areálu zdravotnického zařízení Rehabilitační stacionář vzniklo nové zážitkové hřiště. Investorem rozsáhlé rekonstrukce je zřizovatel zařízení město Zlín. „V krásné zahradě Hanzelkovy vily byla vybudována tři hrací centra tak, aby vyhovovala speciálním potřebám dětí - převážně s kombinovaným postižením.  Zaujme například smyslový chodník, pískoviště na stole, skluzavka zabudovaná do terénu, manipulační panely, trampolína v úrovni terénu, solární lehátka, bradla pro nácvik chůze, vodní stůl s mlýnem a další. Celkové náklady dosáhly výše 2,4 milionu korun.

Kolotoč, lanová průlezka s lezeckou stěnou. Přibývají nová hřiště

Po kompletní rekonstrukci bylo před letními prázdninami otevřeno hřiště na ulici Budovatelská na Jižních Svazích, nový herní prvek je umístěn na hřišti na Benešově nábřeží poblíž restaurace Kapaba. V letošním roce došlo i k výstavbě Rákosníčkova hřiště, které si Zlíňané prohlasovali v soutěži pořádané společností Lidl. Postavené bylo na Obecinách a město ho dostalo darem. Do dětských hřišť a sportovišť se ve Zlíně investuje každoročně. Například v roce 2016 bylo uvedeno do provozu třígenerační sportovní hřiště v Centrálním parku na Jižních Svazích. Vylepšené bylo i hřiště na ulici Sokolská, které se nachází u Januštice, když bylo vybaveno šesti novými fitness prvky.

Zlínské filmové léto zaujalo

Město zažilo první ročník Zlínského filmového léta. Projekt nabízel v různých částech Zlína lidem zdarma promítání filmů pod širým nebem. Zlínské filmové léto je společným projektem města a obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek. Město vyšly náklady na cca 350 tisíc korun.

Letní investice ve školách. Bylo jich hodně

Desítky milionů korun se proinvestovaly během letních prázdnin ve školských zařízeních v majetku města. Z hlediska nákladů byla nejvýznamnější investice v základní škole na ulici Slovenská, kde byla vybudována přístavba a rekonstruovala kuchyně. Náklady dosáhly výše 14 apůl milionu korun. Kuchyně se modernizovala – a to včetně zázemí - také v ZŠ Křiby. Zde šlo o investici za téměř 11,2 milionu korun. Přes 2,7 milionu korun stála rekonstrukce hygienického zázemí v základní škole na ulici Okružní. Seznam dalších nejvýznamnějších investic: Mateřská škola Zlín, Slovenská 3660 - rekonstrukce střechy, cca 1,4 milionu korun, MŠ Milíčova v Malenovicích - zateplení střech, cca 1,25 milionu korun, ZŠ Komenského 78, Zlín-Malenovice - nový vstup, cca 1,24 milionu korun, ZŠ Zlín, Mikoláše Alše 558 - rekonstrukce větrání šaten tělocvičny, cca 1,2 milionu korun.

Návštěvníci Malé scény oceňují modernizovanou klimatizaci

Návštěvníci divadelních představení a dalších kulturních programů v prostorách Malé scény mají k dispozici příjemnější prostředí. Uskutečnila se zde oprava a také modernizace klimatizace objektu. Nově zde funguje například snímač kvality vzduchu, který umí reagovat na aktuální „vydýchanost“ sálu. Náklady na opravu a modernizaci činí cca 660 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty.

Scénáře, náměty, filmy. Město začalo podporovat filmovou tvorbu

Podpora vzniku scénářů, námětů, ale také samotných audiovizuálních děl. S těmito záměry byl založen Filmový fond statutárního města Zlína. I on má pomoci vytvořit z města a jeho okolí žádanou lokalitu a ještě více jej zapsat na filmovou mapu. Vznik Filmového fondu odsouhlasila rada města. Fungovat začne od počátku roku 2018.

Turistický web Zlína se líbil

Líbil se i odborné porotě. Město Zlín se umístilo s webem www.ic-zlin.cz na čtvrtém místě v celorepublikové soutěži turistických portálů, která byla pořádána v rámci soutěže Zlatý erb. Tu vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Předností turistického webu www.ic-zlin.cz je to, že nabízí komplexní informace. Návštěvníci se zde mohou seznámit jak s aktuálními nabídkami kulturních, společenských či sportovních akcí, tak i s atraktivitami města a jeho okolí. Jeho součástí jsou také praktické informace, třeba o tom, kde se dobře najíst, ubytovat nebo kam zajít s dětmi za zábavou.

Zlín je druhým podnikatelsky nejpřívětivějším městem regionu

Zlín byl vyhlášen druhým podnikatelsky nejpřívětivějším městem ve Zlínském kraji za rok 2016. V srovnávacím výzkumu Město pro byznys jej předčily pouze Vizovice, třetí místo patří Holešovu. Výzkum zrealizovala agentura Datank. Ke Zlínu ve svém hodnocení píše, že mezi jeho silné stránky patří „především vysoký podíl podnikatelů, nejvyšší výdaje na podporu veřejné dopravy a vysoký počet studentů a učňů odborných škol, který indikuje dostatek kvalifikované pracovní síly.“

Cyklostezky. Staví se i letos

Také v letošním roce pokračovalo vylepšování podmínek pro jízdu na kole a in-line bruslích. Před dokončením je prodloužení cyklostezky vedoucí přes centrum města a to podél třídy T. Bati v úseku ulic Lorencova – Podvesná XVII. Celkově bude nový úsek dlouhý 1,4 kilometru. Prodloužila se i takzvaná páteřní cyklostezka podél řeky Dřevnice. Nový úsek o délce 4,25 kilometru brzy vyroste v úseku Příluky – Lužkovice – Klečůvka. Cyklodoprava se ve Zlíně v posledních letech rychle rozvíjí. V současné době už má síť cyklostezek na území města délku více než 23 kilometrů.

Voda ve Zlíně. Nový informační banner města pro občany i starosty

Město Zlín letos spustilo na svých webových stránkách www.zlin.eu nový informační banner s názvem Voda ve Zlíně, věnovaný problematice vody a vodárenství na Zlínsku. Určený je nejen obyvatelům Zlína, ale také starostům měst a obcí, které akcionářsky tvoří společnost Vodovody a kanalizace Zlín (VaK). Banner Voda ve Zlíně je umístěn na titulní stránce webu v rubrice Mohlo by vás zajímat.

Teplo Zlín opět snížilo cenu

Podruhé v krátké době došlo ke snížení cen tepelné energie v distribuční síti společnosti Teplo Zlín. Po zlevnění předběžné ceny tepla pro rok 2017 provedl tento městský distributor další snížení ceny ve svém vyúčtování za rok2016 ato více než o 6 Kč/GJ, což domácnostem přinese roční úsporu v řádu stokorun. Společnost Teplo Zlín je stoprocentně vlastněná městem Zlín.

Památník Tomáše Bati. Vše je na dobré cestě

Stavební práce na obnově Památníku Tomáše Bati se letos rozběhly naplno. Došlo k odstranění bočních přístaveb k hlavní budově, probíhají práce v interiéru i v okolí. Celkové náklady na obnovu bývalého architektonického skvostu Zlína se odhadují na cca 70 milionů korun. Městu se podařilo získat dotaci z ministerstva kultury ve výši 32 milionů korun, zbytek uvolní ze svého rozpočtu. Použity jsou i prostředky, které se schází ve veřejné sbírce nazývané Zlíňané sobě. Památník Tomáše Bati bude otevřen v roce 2018.

O životním prostředí Zlín informuje nadstandardně

Zelená informacím. Tak se jmenuje soutěž, která hodnotí informační hodnotu městských webů z hlediska informování o životním prostředí a souvisejících tématech. V konkurenci 272 hodnocených měst obsadil Zlín osmé místo. Komisi na webu města zaujalo například i vyhodnocení hnízdní sezóny v ptačích budkách ve Zlíně.

Magazín Zlín je čtvrté nejlepší radniční periodikum roku 2016

Čtvrtá pozice z více než tří set hodnocených soutěžních konkurentů. Takový je výsledek Magazínu Zlín v soutěži o nejlepší obecní a městský zpravodaj za rok 2016. Lépe než Magazín Zlín byl hodnocen už jen Příbramský magazín Kahan, za ním těsně skončily Těšínské listy, které vydává město Český Těšín, a třetí místo získaly Šternberské listy, vydávané Místní akční skupinou Šternbersko. Mezi krajskými městy nenašel zlínský magazín přemožitele. Magazín Zlín se na předních příčkách různých soutěží umísťuje dlouhodobě.

ZOO Zlín očekává narození slůněte!

Zlín – ZOO Zlín má velkou naději, že bude vůbec prvním areálem v České republice, kde se narodí mládě slona afrického. Podařila se totiž inseminace slonice Zoly. Pokud vše půjde dle předpokladů, mohlo by se slůně narodit ve Zlíně v létě roku 2018, po dvaadvacetiměsíční březosti.

V roce 2017 se v rámci projektu Karibuni rozběhla výstavba prvního ze dvou výběhů pro slony v hodnotě 20 milionů korun. Sloni jej budou moci využívat již v roce 2018. V roce 2018 na výstavbu prvního výběhu pro slony naváže realizace další části chovného zařízení. Do roku 2021 tak bude dokončena část I. etapy Karibuni. Celkové finanční náklady I. etapy budou činit 200 milionů korun, město Zlín se na spolufinancování I. etapy bude podílet částkou 60 milionů korun.

Park Komenského. Kolik ho loni navštívilo lidí?

Více než 25 tisíc lidí navštívilo v loňském roce akce pořádané v parku Komenského. Jednoznačně nejvíce – přes 11 apůl tisíce - jich dorazilo na programy, jenž se uskutečnily v rámci Zlín Film festivalu. Oficiálních akcí se v parku Komenského uskutečnilo v loňském roce celkem 24, řada v rámci dlouhodobého projektu městem s názvem Živý Zlín, který je zaměřen zejména na rodiny s dětmi. Proměna parku Komenského získala hned několik cen, vyhlášen byl mimo jiné Parkem desetiletí v České republice.

Zlínské školy ušetřily za deset let 24 milionu korun za energii

Skončil desetiletý energeticky úsporný projekt, který umožnil v pěti základních a deseti mateřských školách snížit náklady na energii průměrně o 30 procent ročně při zachování tepelného komfortu. Stalo se tak díky poměrně jednoduchým technologickým a organizačním změnám. Průměrná roční úspora v každé škole či školce dosáhla výše 2,4 milionu korun.

 

Miroslav Adámek ke skládání účtu a zeleni na náměstí Míru

Koalice, která vede v současné době zlínskou radnici, má zase sebou třetí rok spolupráce. Jak se povedl hodnotí tradičně i primátor Miroslav Adámek. „Každý rok, co jsem na radnici, skládáme lidem účet z toho, co jsme za uplynulých dvanáct měsíců udělali. Je to tak v pořádku. Veřejnost má právo vědět, co pro ni a naše město děláme. Jsme tady z její vůle,“ prohlásil primátor.

Takže, jak hodnotíte uplynulých dvanáct měsíců?

Byl to v podstatě standardní rok. Řada věcí se nám podařila vyřešit či posunout, u některých to bylo horší a jsou tak výzvou pro poslední rok tohoto volebního období. Z výjimečnějších událostí bych zmínil jen vodu – situace se po verdiktu Vrchního soudu v Olomouci změnila, dostali jsme možnost vyjednat lepší podmínky a tu jsme využili. Od příštího roku klesne cena vody o korunu na kubík, což sníží příjmy Moravské vodárenské o osm milionů korun. Na druhou stranu se zvýší o pět milionů korun ročně objem investic do vodárenské infrastruktury. Uvidíme, co přinesou další soudy. Pokud se objeví možnost dále vylepšovat podmínky pro město a jeho obyvatele, zkusíme ji opět využít.

Kolikátý je teď Zlín v pořadí měst v České republice podle ceny vody?

Teď jsme ve čtvrté desítce. Pro připomenutí, v roce 2011 jsme byli na nelichotivém druhém místě. Příští rok opět klesneme, díky snížení ceny vody. Je to sice jen koruna na kubík, ale trendem je zdražování. My jdeme proti tomuto trendu.

Co byste jmenoval na straně neúspěchů?

Vleče se nám příprava rekonstrukce Velkého kina, byť v tomto případě bude ještě letos vypsaná architektonická soutěž, která bude řešit jeho další vzhled a využití. Pomalu postupuje příprava proměny tržiště Pod Kaštany, příliš se nehýbe ani situace kolem budovy bývalého okresního soudu. S kolegy, kteří mají tato témata na starosti, pravidelně mluvím, takže vím, že existuje řada objektivních příčin, proč nepostupujeme při řešení tak rychle, jak si lidé i my přejeme. Nicméně, v nacházejících měsících budeme muset zabrat. Ve jmenovaných věcech, ale i v některých dalších, je situace neuspokojivá.

Co byste za uplynulých dvanáct měsíců vyzdvihl?

Myslím, že hodně projektů se povedlo, ostatně, o těch nejdůležitějších píšete v tomto magazínu. A přestože se budu opakovat, opět zmíním, jako v předchozích dvou letech: vážím si klidu v koalici. Zatímco v minulém volebním období pořád někdo odcházel a přicházel, v tomto máme v radě jen jednu změnu a to je podstatný rozdíl. Jsem za to opravdu rád, bylo by trapné lidi zase otravovat nějakými politickými půtkami. Teď o nás snad téměř neví. A když o politicích z radnice téměř neví, je to jen dobře. Za nás mají mluvit fungování a vzhled města. Když jsme u vzhledu, dostávám spoustu kladných reakcí na květinovou výzdobu a zeleň. Tak to bych rád zmínil, všechny nás těší, že se lidem Zlín líbí.

Co chystáte pro nadcházející rok?

Je toho zase spoustu. Opět budeme hodně investovat do školských zařízení, mnoho projektů zrealizujeme v dopravě, do ní opět nasměrujeme hodně peněz. Hned padesátimilionovou investici zrealizujeme na Jižních svazích, na ulicích Česká, Slezská a Moravská a jejich okolí, mimo jiné zde přibude několik desítek nových parkovacích míst. Zásadní rekonstrukci čeká padesátimetrový bazén na Hradské, vznikne u něj odpočinková zóna s whirpoolem, bude se zateplovat, náklady jsou ve výši 34 milionů korun, soutěží na dodavatele je ale snížíme. Ve městě bude zase zábava, protože se chystá další ročník Živého Zlína. Ten letošní byl podle mě perfektní, těch akcí byla spousta a byly různorodé. A jako dobří hospodáři se pokusíme připravit co nejvíce projektů pro naše nástupce na radnici. Pokud bych mohl jmenovat jeden z nich, tak rozhodně modernizaci náměstí Míru. Jde o nejstarší a nejnavštěvovanější náměstí ve Zlíně, které už si zásadní vylepšení zaslouží.

Můžete prozradit více?

Půjde o komplexní zásah, modernizovat by se měl jak veřejný prostor a infrastruktura, tak i mobiliář. Velkým tématem bude začlenění pódia, jeho současná podoba je v podstatě provizorium, které už nevyhovuje.

Dotkne se proměna náměstí nějak zeleně?

Dotkne. Chceme, aby byl trávník zátěžový, aby po něm mohli děti a jejich rodiče skákat a běhat. Zátěžový trávník máme v nedalekém parku Komenského a tam se skvěle osvědčil. Chodil jsem do parku či přes něj často a byla radost se dívat na to, jak návštěvníci jeho plochu využívali.

Kdy by mohlo k modernizaci náměstí Míru dojít?

Jak jsem řekl, tento projekt zrealizuje až příští vedení radnice, my ho jen připravíme. Samotné práce tedy začnou po roce 2018. 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru