Česky

Česky

English

menu
zavřít

Krajská galerie výtvarného umění připravuje Zlínský salon mladých

30. 8. 2021

Aktuality

9

Zlín - Zlínský salon mladých 2021, nejvýznamnější výstava současného mladého umění, kterou Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně pořádá, se uskuteční od 8. září do 31. října 2021...

zlinsky-salon-mladych-2021.jpg

Zlín - Zlínský salon mladých 2021, nejvýznamnější výstava současného mladého umění, kterou Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně pořádá, se uskuteční od 8. září do 31. října 2021 ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU a také v Památníku Tomáše Bati ve Zlíně.

Zlínský salon mladých navazuje na tradice slavných baťovských přehlídek soudobého umění, Zlínských salonů z let 1936 - 1948. Jeho hlavním cílem bylo a je objevovat osobnosti mezi nastupujícími výtvarníky. Záměrem letošní přehlídky už ale není představení širokého a reprezentativního průřezu českou a slovenskou uměleckou scénou, ale spíš představení témat, která v tvorbě mladých umělců a umělkyň rezonují. Formát připravované výstavy s přechozími přehlídkami spojuje jen tradiční název a zaměření na mladší uměleckou scénu. Výstavní jury, která vybírala umělce k účasti na salonu, proto vystřídala kurátorská dvojice Tereza Záchová a Nikolas Bernáth.  

Osmý ročník ponese podtitul Země pod nohama. „Název výstavy vychází z mnohočetného významu slova země – země jako půda, teritorium, hranice, ta haptická hmota, po které chodí naše těla, nebo Země jako obyvatelná planeta, která má pro mnohé z nás abstraktní rovinu, a tudíž si nedokážeme připustit, že by se s touto hmotou mohlo něco dít. A proto raději investujeme svůj čas a kapitál na to, abychom nacházeli jiná, další obyvatelná místa, než chránili to, co máme pod našima nohama.“ vysvětluje kurátorka Tereza Záchová.

Mladá generace umělců z České a Slovenské republiky tak reflektuje ty nejaktuálnější problémy dnešních dní, měsíců a roků, potažmo dekád. Na Zlínském salonu mladých 2021 svůj úhel pohledu představí třináct umělkyň, umělců a skupin.

Část výstavy bude nainstalovaná také v Památníku Tomáše Bati. Keď som sa miestnych pýtal, čo sa dá v Památníku vidieť, odpovedali mi “nič”, dnes slúži ako “budova-socha”. Toto prirovnanie nie je úplne scestné, napriek tomu však interiéru dominuje monumentálna replika lietadla Junkers F 13, teda rovnakého stroja, s ktorým Tomáš Baťa v roku 1932 nešťastne havaroval a následne zahynul. V priestore sa ako ďalšie viditeľné objekty nachádzajú už len repliky pôvodných stojanových lúčových lámp. Spolu s architektom výstavy Marošom Juhásom nás tento priestor mimoriadne zasiahol a inšpiroval k vytvoreniu dočasnej expozície, ktorá dopĺňa výstavu v Krajskej galérii výtvarného umení v 14. budove niekdajšieho továrenského areálu.“ popisuje kurátor Nikolas Bernáth.

Záštitu nad Zlínským salonem 2021 převzali ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, primátor statutárního města Zlína Jiří Korec. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Zlínského kraje a statutárního města Zlína. Více informací naleznete na www.galeriezlin.cz.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru