Zlín - Zlíňané se pro rok 2018 nemusí obávat ze strany města a městských společností žádného dramatického nárůstů cen. Naopak, ve dvou případech dojde ke zlevnění a to v případě vody a tepla.
„Městu se daří dobře, jeho daňové příjmy se díky stálému růstu DPH zvyšují, není tedy důvod navyšovat jakékoliv poplatky, myslím ty, které jako město dokážeme ovlivnit. Užívejme si proto tuto z ekonomického hlediska příznivou dobu,“ vzkázal primátor Miroslav Adámek.
Jaké jsou tedy ceny pro rok 2018?
Vodné a stočné = cena klesne.
Cena vody ve Zlíně klesne v roce 2018 o jednu korunu. Spotřebitelé tak zaplatí za1000 litrůčástku 85,71 Kč včetně DPH, na rozdíl od 86,71 Kč včetně DPH v roce 2017. Snížení ceny, první od roku 2004, je výsledkem několikaměsíčních jednání mezi městem Zlínem a společnostmi Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) a Moravská vodárenská (MOVO). Pokles ceny vody o jednu korunu se projeví na dalším snížení zisků Moravské vodárenské a to o osm milionů korun. Navíc tato soukromá společnost slíbila navýšit o pět milionů roční nájemné, které platí VaK.
V pořadí měst v ČR podle ceny vody už Zlín klesl z nelichotivého 2. místa v roce 2011 do čtvrté desítky. Může za to tzv. „mrazení“ cen vody, což znamená, že od roku 2012 se cena mění pouze o inflaci, kterou město nedokáže ovlivnit. V příštím roce bude klesání pořadím díky snížení ceny vody nadále pokračovat. Za svou denní spotřebu vody Zlíňan zaplatí cca 8 korun. Více informací z oblasti vodárenství zájemci naleznou v banneru Voda ve Zlíně, který je umístěn na hlavní stránce webu www.zlin.eu.
Teplo = těšte se na pokles.
Dle informací městské společnosti Teplo Zlín se očekává, že její strategický partner, firma Alpiq, bude pro rok 2018 zdražovat dodávky tepla o cca 2,5 procenta. Odběratelů Tepla Zlín se to však toto zdražení nedotkne a to díky nákladovým úsporám, kterých tato firma dosáhla. I díky nim naopak cena tepla pro rok 2018 pro odběratele společnosti Teplo Zlín poklesne oproti předchozímu roku cca o dvě koruny na GJ.
Nájemné v městských bytech = beze změny.
K poslední změně došlo v roce 2014, tehdy se výše nájmů snižovaly. Od té doby je setrvalý stav. U standardních bytů je nájemné 79,53 Kč za metr čtvereční, u bytů ve velkokapacitních domech na Okružní, Středové a Nad Ovčírnou to je 69 Kč za metr čtvereční, u bytů se sníženou kvalitou pak 65 Kč za metr čtvereční, u bytů se státní dotací 19,66 Kč až 58,98 Kč za metr čtvereční. U bytů určených pro seniory a zdravotně postižené osoby je nájem 19,66 Kč až 40 Kč za metr čtvereční. Mladé rodiny platí ve startovacích bytech zvýhodněné sazby od 50 Kč do 60 Kč za metr čtvereční.
Svoz komunálního odpadu = stále za 500 Kč
Na zaplacení ročního svozu komunálního odpadu bude nadále stačit obyvatelům Zlína částka 500 Kč. A to i přesto, že město na tuto činnost doplácí ročně cca 10 milionů korun.
V případě svozu komunálního odpadu bude město i nadále poskytovat občanům řadu úlev a osvobození. Například úlevu ve výši 40 procent z poplatku poskytuje město dětem do 18 let a seniorům od 65 let, studenti studující mimo Zlínský kraj nebo občané, kteří jsou držiteli průkazu ZTP a ZTP/P. Osvobození ve stoprocentní výši město poskytuje občanům, kteří se více jak deset měsíců v kalendářním roce zdržují mimo Zlín a tento fakt prokáží patřičným dokladem.
Radnice apeluje na občany, aby tento poplatek (ale i jiné) řádně zaplatili. Případné neplatiče bude kontaktovat prostřednictvím vymáhacího oddělení a to nařízením daňové exekuce - například srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů či třeba přikázáním pohledávky z účtu. Vymáhací oddělení magistrátu taktéž spolupracuje se soudními exekutory.
Jízdné v DSZO = sedmým rokem beze změny.
K poslední změně cen jízdného došlo v roce 2011 aod té doby se jezdí v MHD za stejné částky. Mění se pouze kvalita cestování a ta se průběžně zvyšuje, zejména díky nákupům nových vozů. Co se týká cen, i v roce 2018 bude stát základní jízdenka na 20 minut 12 Kč. Za nepřenosnou síťovou měsíční permanentku zaplatí cestující 480 Kč. Více k cenám jízdného i aktuálním novinkám na www.dszo.cz.
Psi = chovatelé a majitelé si mohou připravit stejnou částku jako v minulých letech.
Výše poplatku za psy je stanovena podle trvalého bydliště. Částka se pohybuje v rozmezí 200 do 1 000 Kč za jednoho psa, cena závisí na lokalitě a dané ulici, jejichž soupis je přílohou obecně závazné vyhlášky. Osoby pobírající jakýkoliv druh důchodu, který je jejich jediným zdrojem příjmů, platí po prokázání 200 Kč. Splatnost tohoto poplatku je při roční periodě platby 30. dubna a při nahlášené pololetní periodě platby, kdy částka poplatku přesahuje 1 000 Kč, je splatnost 30. dubna a 30. září.
Daň z nemovitosti = koeficienty zůstávají.
Nemění se už od roku 2014. Pro pozemky, obytné domy a byty jsou ve Zlíně uplatněny tyto: na katastrálním území Lhotka u Zlína, Salaš u Zlína, Klečůvka, Lužkovice, Velíková, Kudlov, Štípa, Kostelec u Zlína, Mladcová, Jaroslavice u Zlína a Příluky u Zlína jde o nejnižší koeficient 2, v Malenovicích u Zlína, Prštném a Loukách nad Dřevnicí to je koeficient 2,5, střed Zlína je zatížen koeficientem 4,5.