Česky

Česky

English

menu
zavřít

Lidé opět pomohli. Ke školákům v Gambii míří 144 bicyklů

21. 4. 2017

Aktuality

11

Zlín – 83 kol na náměstí Míru, 61 na Jižních Svazích. Celkem 144 kol – a k nim osm cyklistických helem – darovali lidé ve Zlíně v rámci dalšího ročníku akce Kola pro Afriku...

Další kola míří ze Zlína do Gambie.jpg

Zlín – 83 kol na náměstí Míru, 61 na Jižních Svazích. Celkem 144 kol – a k nim osm cyklistických helem – darovali lidé ve Zlíně v rámci dalšího ročníku akce Kola pro Afriku, který byl součástí programu Dne Země.

„Všem dárcům děkujeme, i přes velmi chladné počasí přišli podpořit dobrou věc. Bicykly budou předány obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku, která zajistí jejich opravu, převoz a předání dětem v Gambii. Zároveň je vyškolí v základech jejich údržby,“ sdělil radní Josef Novák, který projekt dlouhodobě podporuje.

„Spousta lidí přicházela téměř s ostychem, zda vůbec mohou darovat kola, která jsou ve špatném stavu, jsou nepojízdná, zastaralá, ba i historická. Ale sbírka nemá žádná omezení, co se funkčnosti kol týče, mohou být v jakémkoliv stavu. Jedni dárci dokonce přivezli prastará kola právě snesená z půdy, na kterých se učily jezdit celé generace jejich předků,“ prozradila Magdaléna Vandíková z oddělení koordinace projektů magistrátu.

O největší překvapení se však postarali žáci ze základní školy Okružní, kteří najednou přivezli téměř dvacítku kol. Ve Zlíně se určitě jedná o rekordní počet kol darovaných od jedné organizace.

Darovaná kola pomáhají dětem v Gambii dostat se do škol na vyučování, většina z nich totiž od nich bydlí daleko. „Běžně musí pěšky chodit do škol i tři hodiny. Na kolech se tento čas pochopitelně výrazně zkrátí,“ konstatoval Martin Habuda, cyklokoordinátor zlínské radnice, která se podílí na organizaci akce.

Darování kol pro školáky v africké Gambii už má ve Zlíně tradici. A také velký ohlas. Třeba v roce 2015 Zlíňané věnovali během jediného dne 329 bicyklů a velmi pravděpodobně vytvořili celorepublikový rekord v této iniciativě.

Další informace k projektu naleznete na www.kolaproafriku.cz.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru