Česky

Česky

English

menu
zavřít

Lidmilova louka voní bylinkami

15. 7. 2021

Aktuality

45

Zlín – Dalším nápaditým počinem Odboru městské zeleně je nově zrealizovaná bylinková zahrada na tzv. Lidmilově louce.

Lidmilovu louku vyplnily bylinky

Zlín – Dalším nápaditým počinem Odboru městské zeleně je nově zrealizovaná bylinková zahrada na tzv. Lidmilově louce. Zahradníci odboru tady do šesti vyvýšených záhonů vysadili kombinaci bylinek a letniček, které doplnili rajčaty, převislými jahodami a okrasným zelím. Mezi bylinkami je zastoupena například bazalka, máta, fenykl, artyčok, rozmarýn, kari, řimbaba nebo meduňka, z letniček pak oči kolemjdoucích potěší slunečnice, krásenka, sporýš, astra, statice či převislý dvouzubec.

„Budeme rádi, když bude takto zútulněný prostor sloužit a vonět obyvatelům a potěší nás, pokud si utrhnou jahodu či snítku máty. Ovšem jinak věříme, že tam všechny byliny a květiny nechají, aby byly inspirací a dělaly radost všem,“ uvedla zahradní architektka Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína Zuzana Hegmonová.

Tato kreativní a promyšlená realizace není ojedinělá. Nápadité a praktické výsadby jsou vidět na každém kroku. Ať už se to týká velkých zlínských parků nebo menších udržovaných zelených ploch. Za zmínku určitě stojí například experimentální realizace v ulici Trávník. Tam se na ploše „štěrkového záhonu s vysokým stupněm autoregulace“, vysadily vybrané trvalky, méně vázané na údržbu a odolné vůči extrémnímu prostředí města. Nápaditým a obyvateli obdivovaným prvkem je v ulici Podlesí umístěná konstrukce květinové výzdoby v podobě stromu. Tu v průběhu roku zdobí proměnlivá výsadba na základě ročních období. Z novějších akcí se povedl zrekonstruovat, a cibulovinami a výsevem zplaněných druhů květin zatraktivnit, ostrůvek na hlavním tahu ulice K Pasekám. Rekonstrukcí prošla i louka v Prštném, v ulici K. Světlé – Jiráskova. Na rozloze 1 000 m2 je na ní nově vyseta směs obsahující složku bylinnou, travní i příměs letniček.

Bohaté a husté kvetení lilií v barevných odstínech je od loňského roku k vidění před kostelem v centru Zlína a podél třídy T. Bati. Po nebývalém ohlasu ze strany veřejnosti byly letos o liliové louky obohaceny další dvě lokality.

„Letos budou lilie těšit i obyvatele Malenovic a Jižních Svahů. Do budoucna chceme vyset na některých místech i kopretinovou luční směs a vytvořit tak prostředí pro včely a motýly,“ představil další plány náměstek pro oblast městské zeleně, Bedřich Landsfeld.

Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína nadále pokračuje ve výsevech různých druhů letničkových směsí a to již na více než 20 lokalitách. V součtu to činí přes 2 000 m2 rozkvetlých ploch.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru