Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město je viníkem. Primátor se chystá na složitá jednání

28. 2. 2017

Aktuality

10

Zlín - Viníkem neplatnosti valné hromady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) z roku 2004 je město Zlín. Píše se to v odůvodnění rozsudku olomouckého Vrchního soudu...

Ilustrační foto

Zlín - Viníkem neplatnosti valné hromady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) z roku 2004 je město Zlín. Píše se to v odůvodnění rozsudku olomouckého Vrchního soudu, který byl v minulých dnech rozeslán účastníkům sporu. Vedení radnice nyní zadá vyhotovení právní analýzy dopadů tohoto rozhodnutí. S otázkami, jak dále ve věci vodárenství postupovat, osloví některou z externích právnických kanceláří.

„Naši předchůdci na radnici udělali v roce 2004 několik velmi špatných rozhodnutí, to je teď naprosto jasné a Vrchní soud to pojmenoval. Na nás je nyní tuhle spletitou situaci vyřešit, což také uděláme. Mohu všechny občany Zlína ujistit, že neplatnost jedné z valných hromad VaK nebude mít na ně žádný negativní vliv. Jde čistě o právnický problém. Z pohledu města je dobře, že máme další rozhodnutí soudu. Alespoň se ukáže, jakým způsobem máme dále postupovat, jaké máme možnosti,“ sdělil primátor Miroslav Adámek.

Podle Vrchního soudu porušilo město Zlín v roce 2004 jak stanovy společnosti VaK, tak i zákonná ustanovení, když jednalo takzvaně ve shodě se společnostmi Jižní vodárenská a Česká spořitelna s cílem umožnit zavedení takzvaného "provozního modelu."

Valná hromada VaK rozhodovala v roce 2004 o smlouvě o prodeji části VaK společnosti Jižní vodárenská (dnes Moravská vodárenská). Protože tato smlouva může být v důsledku rozhodnutí Vrchního soudu neplatná, musí se posoudit jak její neplatnost, tak provázanost se smlouvou o nájmu a provozování infrastruktury. „Tato věc bude důsledně právně a nezávisle posouzena,“ potvrdil náměstek primátora Patrik Kamas.

Město Zlín je největším akcionářem společnosti VaK. Jeho hlavním zájmem je v posledních letech zastavit růst ceny vody, což se daří. Cena vodného a stočného roste pouze o inflaci, kterou město nedokáže ovlivnit. V letošním roce zaplatí Zlíňané za 1000 litrů vody částku 86,71 Kč včetně DPH, tedy od 25 haléřů více než v roce 2016. Za svou denní spotřebu vody zaplatí každý občan cca 7 Kč. V žebříčku měst podle cen vody v ČR klesl Zlín z 2. na 30. místo.

Kromě "zmrazení" cen vody se daří městu Zlínu prosazovat i navyšování investic do vodárenské infrastruktury. Od roku 2009 vynaložil VaK na její obnovu téměř 600 milionů korun, "trubky" jsou tak nové už z jedné čtvrtiny celkové délky.

Vodárenství na Zlínsku funguje na základě takzvaného provozního modelu. Jeho podstatou je to, že VaK prodal veškerý mobiliář společnosti Moravská vodárenská, do které přešla i většina zaměstnanců. VaK si ponechal nemovitosti, které pronajal na 30 let Moravské vodárenské. „Podmínky, za který byl tento provozní model nastaven, se snažíme už několik let měnit ve prospěch občanů města. A úspěšně. A budeme v tom i přes současnou složitou situaci pokračovat,“ ujistil Miroslav Adámek.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru