Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město připravuje záchytná parkoviště ve 3 lokalitách

30. 9. 2020

Aktuality

51

Zlín - Statutární město Zlín připravuje projekty pro výstavbu záchytných parkovišť, tzv. P+R (z angl. park and ride).

ilustrační fotografie

Zlín - Statutární město Zlín připravuje projekty pro výstavbu záchytných parkovišť, tzv. P+R (z angl. park and ride).

Jedná se o jedno z důležitých částí pro řešení dopravy ve Zlíně, které kombinuje osobní automobilovou dopravu s dopravou veřejnou. Umožňuje tak budování záchytných parkovišť v blízkosti zastávek MHD, jiných terminálů veřejné dopravy nebo zřizováním parkovišť spojených s městem speciální linkou veřejné hromadné dopravy. Záchytné parkoviště nabízí výhody jako je např. možnost ponechat zde auto po celý den a přepravit se dále pomocí MHD.

„Pro naše město je výstavba záchytných parkovišť velmi důležitá, především proto, abychom podpořili cestování MHD a tím i částečně ulehčili centru města od náporu vozidel,“ sdělil informace Michal Čížek, radní pro oblast dopravy.

V současnosti se aktivně pracuje na přípravě záchytných parkovišť ve 3 vybraných lokalitách - na ulici Fryštácká u místní části Kostelec, na ulici Štefánikova u Malé scény a na Příluku u průmyslové zóny.

Záchytné parkoviště na ul. Fryštácká je vzhledem k budoucí výstavbě dálničního přivaděče od města Fryšták a návaznosti na cyklostezku a dopravnímu spojení linek MHD strategickým místem.  Kapacita parkujících vozidel bude 150 míst s možností následného rozšíření až do cca 500 parkovacích a odstavných míst. Parkoviště pro osobní vozidla bude řešeno s vazbou na možné zastávky MHD v obou směrech s bezpečným přechodem chodců přes silnici II/490. Součástí návrhu parkoviště bude parkování pro jízdní kola (B+R), stanoviště pro elektromobily, veřejné osvětlení nebo toalety.

Záchytné parkoviště na ul. Štefánikova bude mít kapacitu přibližně 150 míst. Parkoviště pro osobní vozidla bude řešeno s vazbou na možné zastávky MHD v obou směrech s bezpečným přechodem chodců přes silnici II/490. Součástí návrhu parkoviště bude taktéž parkování pro jízdní kola (B+R), stanoviště pro elektromobily, veřejné osvětlení, toalety.

Pro parkoviště P+R na ulici Fryštácká a na ulici Štefánikova u Malé scény se nyní zpracovává dokumentace pro územní rozhodnutí.

Záchytné parkoviště na Příluku by mělo pojmout zhruba 130-140 vozidel. S větší kapacitou parkoviště bohužel nelze uvažovat z důvodu vlastnictví pozemků, kterými je město limitováno. Výstavba záchytného parkoviště P+R je doplňující stavbou k investiční akci Silničního napojení průmyslové zóny Zlín – východ. U záchytného parkoviště na Příluku nyní běží územní řízení a připravují se dokumentace pro další stupně řízení směřující k realizaci jednotlivých záchytných parkovišť. Předpokládaná cena je 20 mil. korun, termín realizace je pak plánován na rok 2023.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru