Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město přivítá prezidenta-osvoboditele…

25. 10. 2018

Aktuality

18

Zlín - U příležitosti vzniku československého státu se město chystá připomenout svým občanům tuto událost několika akcemi.

T. G. Masaryk při návštěvě Zlína.jpg

Zlín - U příležitosti vzniku československého státu se město chystá připomenout svým občanům tuto událost několika akcemi.

„V rámci sobotní akce se náměstí přenese do doby tzv. první republiky, návštěvníci se potkají s T. G. Masarykem, Tomášem Baťou, dobovými cyklisty, živými sochami, kameloty, budou si moci vyrobit pamětní minci nebo se vyfotit v dobovém fotokoutku,“ prozradila Michaela Doleželová z Odboru kultury a památkové péče magistrátu, který oslavy 100 let od založení Československa připravuje.

Sobotní den bude skutečně patřit dobové atmosféře. V předvečer státního svátku, tedy 27. října 2018 město Zlín navštíví sám T. G. Masaryk, který na náměstí přijede v historickém automobilu. Když skutečný Masaryk navštívil město jako prezident československého státu, psal se rok1928 aměsto v čele s tehdejším starostou Tomášem Baťou prezidenta vítalo před radnicí na náměstí, které bylo tehdy vyzdobeno květinami a národními barvami, a na okolních domech vlály vlajky. Podobnou atmosféru se město pokusí vytvořit v odpoledním programu od 15 do 17 hodin, kdy se na náměstí budou pohybovat herci z Městského divadla Zlín coby představitelé T. G. Masaryka a T. Bati, kameloti, legionáři, sokolové, hasiči a krojovaní. Atmosféru zlínského náměstí v roce 1918 navíc ještě více přiblíží panoramatické tabule s kresbami původní podoby domů, dobovými fotografiemi a texty o historii jednotlivých domů.

Velkým okamžikem onoho odpoledne bude odhalení pamětní desky T. G. Masarykovi na budově Zlatého jablka. „Na tomto místě stával dům, v němž Masaryk nocoval v době předvolební kampaně do vídeňského parlamentu roku 1907. A jelikož kandidoval ve volebním obvodu východomoravských měst, mezi nimiž figuroval i Zlín, několikrát město navštívil. Po vítězství ve volbách pomáhal zlínským při vyjednávání s úřady ve Vídni a zasadil se například o zřízení okresního soudu,“ zmiňuje ředitel státního okresního archivu Zlín David Valůšek. „Pro tuto slavnostní příležitost jsme připravili publikaci mapující Masarykovy stopy ve Zlíně a podobu náměstí v roce 1918 na dobových fotografiích a v krátkých textech,“ doplnil.

Poté bude následovat slavnostní průvod za doprovodu Velkého dechového orchestru Zlín k soše T. G. Masaryka u Kongresového centra, kde se bude v 16.30 hodin konat tradiční pietní akt, po němž se navíc ve foyer Kongresového centra uskuteční vernisáž výstavy Cesta ke svobodě – 100 let výročí republiky. V podvečer se symbolicky rozsvítí Památník Tomáše Bati a v 19 hodin se v Městském divadle Zlín odehraje premiéra inscenace Masaryk/Štefánik.

V jubilejním týdnu si budeme připomínat události před 100 lety také vyvěšením 5metrové trikolory zavěšené na fasádě radnice, divadla a zámku.

O Masarykovi se dozvíte také z písečné animace

Město Zlín nechalo u příležitosti výročí založení československého státu zpracovat písečnou animaci.

Někteří už ji mohli zhlédnout v rámci promítání snímků na letním kině nebo při zlínském filmovém festivalu. Dvoudílný příběh popisuje události ve Zlíně již po roce 1900 s přesahem do současnosti. Z prvního dílu se divák dozví o Masarykově první osobní návštěvě v roce 1907, jeho budování vazeb na Zlín včetně zásluh, které T. G. Masaryk jako poslanec pro Zlín vykonal. Druhý díl je zaměřen na období první světové války, založení Československé republiky a návštěvu T. G. Masaryka jako prezidenta v roce 1928. „Jsme rádi, že si můžeme připomenout 100. výročí založení Československé republiky a přiblížit toto téma našim občanům. Zvláště když víme, že náš první československý prezident ve Zlíně pobýval již kolem roku 1907 a poté se jako poslanec za východomoravská města zasloužil o mnoho změn pro Zlín,“ uvedl primátor města Miroslav Adámek.

Oba díly animace je možné zhlédnout kromě nejrůznějších míst a institucí ve Zlíně také na facebooku města a stránkách zlin.eu.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru