Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město věnovalo vzpomínku Edvardu Benešovi

4. 9. 2020

Aktuality

10

Zlín – Statutární město Zlín si připomnělo druhého československého prezidenta Edvarda Beneše.

e--benes.jpg

Zlín – Statutární město Zlín si připomnělo druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Tichý pietní akt s položením květin se uskutečnil u jeho busty na Benešově nábřeží. Od úmrtí významného státníka uplynulo 72 let.

Dr. Edvard Beneš byl po boku Tomáše Garrigue Masaryka jedním z organizátorů vnitřního protirakouského odboje (Maffie – český výbor odboje proti Rakousko-Uherské monarchii) a jedním ze zakladatelů Československé republiky. Působil jako ministr zahraničí a po abdikaci prvního československého prezidenta T. G. Masaryka byl 18. prosince roku 1935 zvolen do prezidentské funkce. Na funkci pod tlakem situace po uzavření Mnichovské dohody v roce 1938 abdikoval a odešel do exilu. V červenci 1940 se v Londýně zasadil o vytvoření exilové vlády a postavil se do čela republiky. Zároveň v zahraničí bojoval za obnovu státu v jeho předmnichovských hranicích. V poválečných prezidentských volbách v roce 1946 byl opět zvolen do úřadu prezidenta. O dva roky později jednak z důvodu podlomeného zdraví a zároveň v reakci na ovládnutí státu Komunistickou stranou podruhé abdikoval. Edvard Beneš zemřel 3. září 1948 v Sezimově Ústí ve věku 64 let.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru