Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město vybralo dalších pět Zasloužilých seniorů

23. 3. 2021

Aktuality

16

Zlín – Ocenění Zasloužilý senior si za rok 2020 odnesou dvě ženy a tři muži.

radnice-2.jpg

Zlín – Ocenění Zasloužilý senior si za rok 2020 odnesou dvě ženy a tři muži. Veřejností nominované kandidáty schválila Rada města Zlína na základě doporučení Komise sociální a pro zdravotně postižené.

Aktivní životní postoj vyjádřený nezištnou prací pro své okolí a společnost je obdivuhodný. Obzvláště u lidí seniorského věku, kteří by si již mohli užívat zaslouženého odpočinku. Tyto inspirativní osobnosti proto chceme každoročně vyzvednout a ocenit. A zároveň jim touto formou poděkovat,“ uvedl náměstek primátora města Zlína Aleš Dufek.

První z oceněných je hudební pedagožka Jarmila Šustková, která se nesmazatelně zapsala do historie základního uměleckého školství. Od roku 1967 až do loňského roku učila v ZUŠ Zlín, kde vzdělávala generace žáků ve hře na kytaru, klavír, akordeon a hudební nauce. Stála u zrodu pobočky ZUŠ Zlín ve Slušovicích, v níž působila více než 25 let jako vedoucí. Svoji neutuchající energii vkládala kromě vzdělávání mladých i do organizace kulturních akcí.

Druhou oceněnou je zdravotní sestřička Naděžda Čuříková, která od svého mládí pracuje v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Její nakažlivé nadšení pro práci a profesionalita již posílilo několik oddělení. I v důchodovém věku je péči o pacienty oddána a kromě dalšího vzdělávání v oboru, studuje univerzitu třetího věku na Univerzitě Tomáše Bati. Je příkladem činného a nezištného života pro ostatní.

Prvním oceněným mužem je bývalý tanečník a zpěvák Slováckého krúžku František Zuska. Od roku 1967 působil jako organizační vedoucí souboru Vonica a v letech 1985 až 2009 vedl dětský folkórní soubor Vonička. Před dvaceti lety stál u zrodu pěveckého sboru Mužáci. František Zuska také ovládá znalosti a dovednosti rukodělné výroby. Je opravdovým mistrem při pletení výrobků ze slámy, orobince, nebo proutí. Řemeslné dovednosti předává mladším generacím a přispívá tak k zachování vzácného řemesla našich předků. Jeho um ocenilo i Ministerstvo kultury ČR titulem Nositel tradice lidových řemesel Zlínského kraje.

Dalším mužem – Zasloužilým seniorem – je Josef Pšenka. Kariéru začínal jako vedoucí táborů pro děti zaměstnanců Svitu. Jako cvičitel se věnoval žactvu, nacvičoval na soutěže, spartakiády a postupně dospěl až ke cvičení seniorů v Sokolovně v Prštném. Založil spolek Pepáci a dodnes je jeho "šéfem". Za svůj život pracoval v mnoha pozicích od předsedy odboru ASPV SK Zlín, regionu Zlín až po předsedu Zlínské krajské asociace SPV. Skvěle zorganizované turistické zájezdy jsou jen zlomkem jeho nezištné práce pro druhé.

Posledním z pětice oceněných je hudebník a spisovatel Jan Trávníček, spoluzakladatel kapely Ozvěny. Působil v kapele Orpheus Band a byl členem hudebního uskupení 4J BAND, později přejmenovaném Ozvěny60. Pracoval i jako novinář v regionálních novinách Region 2000 a v deníku Zlínské noviny. Je autorem 3 knih a intenzivně se věnuje produkční činnosti. Ve své režii vymyslel několik audiovizuálních pořadů pro pamětníky, které slouží i mladé generaci k nahlédnutí do hudebních stylů let minulých.

Statut ocenění Zasloužilý senior schválila Rada města Zlína v roce 2016 a od této doby 5 seniorů doporučených Komisí sociální a pro zdravotně postižené schvaluje Rada města Zlína každým rokem. Návrhy na titul Zasloužilý senior může komisi podat kdokoliv z veřejnosti. Pamětní list Zasloužilý senior a dárky převezme ve Zlíně pětice seniorek a seniorů, jakmile to epidemiologická situace dovolí.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru