Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město vzpomínalo na T. G. Masaryka

6. 3. 2020

Aktuality

15

Zlín – Obyvatelé města si na pietním aktu připomněli 170. výročí narození státníka, filozofa, sociologa, pedagoga a prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka.

Pietní akt 6.3.2020

Zlín – Obyvatelé města si na pietním aktu připomněli 170. výročí narození státníka, filozofa, sociologa, pedagoga a prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka. Jeho osobnost coby symbol morální velikosti a velké autority zdůraznil primátor města Zlína Jiří Korec ve svém proslovu ke shromážděným.

Kdybychom měli shrnout kompletní výčet aktivit a zásluh Tomáše Garrigue Masaryka, byli bychom tady dlouho. Připomeňme si však důvody, proč je Tomáš Garrigue Masaryk i dnes vnímán s respektem a úctou, jako morální symbol naší země."

Rozsáhlé vzdělání filozofické, historické a sociologické. Znalost cizích zemí a jazyků, významná činnost vědecká a pedagogická. Dlouholetá politická zkušenost stranická i poslanecká. Odpor proti tomu, že "veliká většina lidí politicky činných se nedovede povznést nad sebe, nedovede se vyprostit z kleští nekritického egocentrismu", vysoká osobní morálka, střídmý život a v neposlední řadě také důstojné vzezření a vystupování - tím vším založil v české politické tradici příklad státníka, který pro jeho nástupce byl a dlouho ještě zůstane nedostižným vzorem. I přes to se T. G. Masaryk nikdy nepokládal za víc, než za dělníka v tom velkém světě,“

Na závěr použil slova T. G. Masaryka, jejichž pravdivost přetrvává až do dnešních dnů.

Nerozčilujme se otázkami hospodářskými a politickými – problém dneška není jen hospodářský a politický, nýbrž především mravní. Jen ať jsou spory, ale ať se bojuje s rozumem a poctivě. Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty."

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru