Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město Zlín ukáže, jak inteligentní technologie pomáhají lidem

16. 5. 2017

Aktuality

15

Zlín - Zástupci měst a obcí se budou moci na vlastní oči přesvědčit, jak v praxi pomáhají lidem chytré technologie, a to v rámci akce EXKURZE ZLÍN, kterou ve dnech 18. a 19. května pořádají společně s městem Zlín společnosti CROSS a Incinity.

Zlín se už "chytře" chová třeba v MHD

Zlín - Zástupci měst a obcí se budou moci na vlastní oči přesvědčit, jak v praxi pomáhají lidem chytré technologie, a to v rámci akce EXKURZE ZLÍN, kterou ve dnech18. a19. května pořádají společně s městem Zlín společnosti CROSS a Incinity.

Moravská metropole byla již od dob podnikatele Tomáše Bati progresivním městem a nyní opět dokazuje, že je v oblasti moderních technologií o krok napřed, a to díky spolupráci se zlínskými společnostmi Incinity a CROSS, která vyvíjí a vyrábí inteligentní dopravní systémy již od roku 1994. Právě v oblasti dopravy je spolupráce firem s městem nejvíce vidět.

Výrazný růst počtu osobních vozidel stejně jako v jiných městech i ve Zlíně denně komplikoval dopravu. Poté, co společnost CROSS osadila křižovatky svými inteligentními systémy, průjezdnost města se výrazně zlepšila. Cestu z centra Zlína do nedalekých Otrokovic protíná celkem 27 křižovatek, chytré řadiče CROSSu umožňují řidičům díky „zelené vlně“ tento 10kilometrový úsek projet za 15 minut, přičemž na červenou musí řidiči zastavit třeba jen na dvou křižovatkách.

„Chytré technologie pomáhají i městské dopravě. Naše trolejbusy a autobusy jsou vybaveny čidly,  které vozidlům MHD po výjezdu ze zastávek udělují na křižovatkách přednost, vozy tedy projíždějí na zelenou, čímž se velmi zkrátila doba průjezdnosti městem u jednotlivých linek,“ vysvětluje Josef Novák, radní města Zlína.

Zlín používá i chytrý software. Firma CROSS Zlín prostřednictvím své dceřiné společnost Incinity implementovala ve Zlíně integrační platformu Invipo, která shromažďuje data z připojených systémů a dokáže městu nabídnout jednotný nástroj pro monitorování a ovládání. Město má tak z jednoho místa přehled o křižovatkách, digitálních tabulích, dojezdových časech, objízdných trasách, zpoždění trolejbusů nebo parkování. Výhledově se s využitím dat z integrační platformy plánuje zprovoznit portál pro občany a mobilní aplikace.

 „Naše technologie dodáváme nejen do evropských metropolí, ale i do Asie, severní či jižní Ameriky. A samozřejmě ve Zlíně, kde máme vlastní vývojové centrum a výrobní závod. Proto chceme zástupcům měst ukázat, jak chytré technologie opravdu mohou pomoci obyvatelům měst, co všechno dokáží a jak je mohou města využívat,“ říká ředitel marketingu společnosti CROSS Zlín Libor Sušil.

Účastníci EXKURZE ZLÍN se mimo jiné svezou unikátními elektrobusy, navštíví městský dispečink, ale podívají se i na architektonické skvosty jako byl ve své době například Baťův mrakodrap s pojízdnou pracovnou.

„Kolegové se budou moci přesvědčit, že Smart Cities není žádné sci-fi, naopak, že jde o technologie, bez kterých se lidé za pár let neobejdou. Naší snahou je neustále zlepšovat našim obyvatelům život ve Zlíně i jeho okolí a právě tyto inteligentní systémy podmínky pro lepší život vytvářejí,“ dodal primátor města Miroslav Adámek.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru