Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město Zlín získalo ocenění v prestižní soutěži Chytré město

5. 12. 2022

Aktuality

275

Zlín - Již VI. ročník soutěže Chytrá města 2022 poznal své vítěze. V konkurenci 90 projektů získalo město Zlín v kategorii Projekt pro město s 50 až 200 tisíci obyvateli velmi cenné 2. místo.

Soutěž Chytrá města je určena nejen pro města, obce, kraje, ale také pro dodavatele chytrých řešení, kteří se chtějí zapojit do sdílení dobré praxe při využívání postupů a trendů při dlouhodobě budované koncepci Smart City. Soutěž pořádá nevládní nezisková organizace Smart City Innovations Institut, z.ú. za významné podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR, které je současně také vyhlašovatelem jednotlivých ročníků.

Děkuji všem, kteří se na přípravě projektu podíleli, ředitelům krajských operačních středisek Zlínského kraje, řediteli Městské policie Zlín, zástupcům Technických služeb a Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice. Největší dík pak patří panu Michalu Kovaříkovi z Oddělení koordinace projektů Magistrátu města Zlína za řízení tohoto projektu a odboru dopravy za spolupráci,“ sdělil náměstek primátora pro oblast dopravy, Michal Čížek.

Projekt chytrá mobilita ve Zlíně, se kterým město v soutěži uspělo, je světelný tabulový systém informující o obsazenosti parkovišť v reálném čase. Postupně se na městská parkoviště napojí další využitelná soukromá parkoviště ve městě, v jejichž blízkosti budou další světelné tabule s informacemi o obsazenosti. Do informačního systému tabulí taktéž přibude Modul události dopravy ze vzájemně propojeného dispečinku Městské policie, Technických služeb, dopravního podniku města a Krajských operačních středisek – Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Zdravotnická záchranná služba. Tuto část má město Zlín již skoro hotovou a v roce 2023 chce přejít do další realizační fáze.

„Systém lze propojit i s dalšími chytrými řešeními. Jedním z nich je největší projekt Inteligentní dopravní systém s prvky C2X. Prvky C2X jsou elektronická zařízení využívající nové druhy elektronické komunikace, které budou do budoucna využívat vozidla a příslušné dopravní zařízení, díky čemuž se bude dát lépe řídit a optimalizovat doprava. Tento projekt v konečné fázi všechny projekty spojí v jeden celek. V současnosti na něm pracujeme, abychom ho mohli zdárně zrealizovat a získat na ně dotační peníze,“ upřesnil Michal Čížek.

V přípravě jsou ve spolupráci s Dopravní společností Zlín-Otrokovice také inteligentní zastávky MHD s panely s digitálním promítáním odjezdů včetně promítnutí zpoždění, zobrazení pozice vozidla MHD, možnost platby kartou ve vozidlech MHD nebo palubní počítače navázané na nový systém preference na křižovatkách včetně zlepšení garantovaných návazností mezi spoji navzájem.

Současně je připravován modul pro bezpečnost chodců v městském provozu. Díky detektorům pohybu zjistí řidič, že se na přechodu nacházejí lidé, a bude upozorněn světelnými efekty.

Kromě digitálních navigačních panelů bude současně všem návštěvníkům i rezidentům k dispozici  interaktivní informační centrum, ve kterém získají i informace o kulturním a sportovním dění ve městě a budou si zde moci naplánovat trasu po městě na interaktivní mapě. Na své si přijdou i majitelé elektromobilů, ti se dozví o obsazenosti nabíjecích stanic na území města.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru