Česky

Česky

English

menu
zavřít

Město zve na výstavu: Bydlíme! Život, plánování, stěhování

24. 4. 2019

Aktuality

4

Zlín – Městský Odbor kultury a památkové péči pořádá výstavu Bydlíme! Život, plánování stěhování.

bydlime--vystava.jpg

Zlín – Městský Odbor kultury a památkové péči pořádá výstavu Bydlíme! Život, plánování stěhování. Místem konání je zlínský zámek a její začátek uvede 29. dubna v 18 hodin vernisáž. Výstava avizuje blížící se kulaté výročí doložené existence města Zlína.

Výstava je uspořádána jako předzvěst oslav sedmistého výročí první písemné zmínky o Zlíně v roce 2022. Její námět i provedení vystihuje zásadní roli, kterou bydlení, potažmo místo k žití, pro člověka v životě má. Tato výstava bude určitě zajímat každého Zlíňáka; zvu vás, přijďte!“ vzkázal náměstek primátora města Zlína Miroslav Adámek.

Tvůrci výstavy Bydlíme! Život, plánování, stěhování čerpali ze zlínského prostředí, ve kterém se objevují nejrůznější formy bydlení – od standardních rodinných domů, přes experimentální bytové domy, ceněnápanelová sídliště i výstavní prvorepublikové vilové bydlení.

„Výstava nezastírá svou prvotní inspiraci historií výstavby baťovských residenční čtvrtí Zlína. V 19. století se v Evropě objevila první průmyslová města, která se záhy začala potýkat s nedostatkem kapacit pro rychle rostoucí počty obyvatel. Během dalšího vývoje se pak ustavily městské a podnikové politiky péče o obyvatelstvo a zaměstnance, formou zajištění základních potřeb a služeb,“ sdělila Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Magistrátu města Zlína.

Návštěvníci v zámeckém sále ale neuvidí další sérii fotografií a modelů domů, bytů a jejich vybavení. Konkrétní pojetí výstavy představuje lidské příběhy čerpané ze zkušeností obyvatel našeho města. Sedm fiktivních obyvatel zde bude vyprávět svůj životní příběh a to, jak je bydlení ovlivnilo. Tuto individuální rovinu bude doplňovat širší zlínský, republikový i mezinárodní kontext. Stylizovaný graf například ukáže, jak se proměňovaly počty obyvatel jednotlivých typů bydlení v průběhu 20. století.

„Baťovský i pobaťovský Zlín můžeme v tomto smyslu chápat jako velkou laboratoř, ve které je možné vývoj typů bydlení zkoumat. Rodinné a bytové domy ve městě mají formu svým způsobem jedinečnou či experimentální. Rozsáhlé kolonie rodinných domů byly v době svého vzniku ojedinělým jevem a zůstaly jím dodnes. Ve Zlíně ale také vznikaly první panelové domy, některé jako pokusné prototypy,“ uvedla kurátorka výstavy Barbora Vacková  a dodala: „Konečně Zlín je  také místem stavby jednoho ze dvou českých kolektivních domů.“

Pro zájemce o hlubší prozkoumání tématu bude součástí expozice čítárna s dobovými dokumenty, pro děti pak herna, ve které si budou moci postavit vlastní město. Výstavu trvající do konce srpna doplní doprovodný program přednášek o zlínském bydlení a s ním souvisejících tématech.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru