Zlín - V roce 1985 získal bronz s hokejisty Zlína, v roce 1994 oslavil mistrovský titul s Olomoucí. A daří se mu i mimo mantinely. Miroslav Chalánek je v současnosti členem Rady města Zlína a také zlínským zastupitelem.
Jak se tak stane, že se z hokejisty stane politik?
Ani nevím. Po skončení mé kariéry profesionálního sportovce jsem začal pracovat jako sportovní manažer. Při této práci jsem se často setkával s lidmi ve veřejných funkcích, a tak jsem se postupně stále více začal zajímat o věciveřejné. A protože jsem nechtěl jen kritizovat, ale měl jsem ambici i věci řešit, rozhodl jsem se aktivně zapojit. Což v mém případě znamenalo, že jsem v roce 2001 vstoupil do politiky, konkrétně do Občanské demokratické strany. Od řadového člena až po současnost, kdy jsem ve funkci předsedy ODS Zlín. Když se ohlížím zpět, asi by mne na začátku vůbec nenapadlo, že někdy budu ODS zastupovat v Radě města Zlína.
Dají se zkušenosti z hokeje nějak uplatnit při práci na radnici?
Určitě. Každá činnost formuje osobnost a charakter člověka, sport o to víc. Mě naučil tvrdě na sobě pracovat a jít si za svým cílem, nezdávat se, i když se nedaří, pracovat pro tým a také respektovat své soupeře.To jsou návyky, které jsou dobré pro sport, profesní kariéru a hodí se i na radnici.
Do zastupitelstva města jste se vrátil po čtyřech letech. Je jiné než to v období 2010-2014?
Samozřejmě, ta období se srovnat nedají. Dnes máme úplně jiné složení stran v zastupitelstvu. Ty strany, které byly pravidelně zastoupeny, tam již nejsou. Vznikly nové strany a hnutí, které se ve volbách prosadily a získaly mandáty. Více než polovina zastupitelů je nových, bez předchozích zkušeností. Rozhodování o rozvoji a směřování města v době, která si žádá rychlé změny, se stávají stále složitější. Co však i v dnešní dynamické době zůstává stejné, je potřeba problémy řešit a dělat správná rozhodnutí.
Máte na starosti mimo jiné místní části. Jak je nastavená jejich spolupráce s radnicí?
Projekt místních částí a jejich kanceláří, který funguje od roku 1999, má za cíl maximálně využít spolupráci občanů žijících v daných lokalitách. Jedná se také o jednu z možností, jak občany vtáhnout do správy města a využít jejich iniciativy a znalosti místních problémů. V okrajových místních částech města pak byly v roce 2009 zřízeny komise místních částí, které mají každoročně z rozpočtu města přiděleny finanční prostředky na realizaci malých investičních akcí, o kterých si samy rozhodnou. Část těchto prostředků mohou také využít na podporu společenského života a kulturních akcí. Administrativně tento projekt zastřešuje Odbor kanceláře primátora.
Co nyní v místních částech řešíte?
Kromě běžné agendy, jsme v současné době řešili situaci kolem Komise místních částí v Lužkovicích. Tato komise, jako jediná v celé desetileté historii existence komisí, v loňském roce zanikla. Byla to výjimečná situace. Na základě jednání a široké shody občanů Lužkovic se nám podařilo vytvořit návrh nového personálního složení komise, která by měla být na březnovém jednání zastupitelstva potvrzena a tím obnovena její činnost.
Poslední otázkou bych se ještě vrátil k tématu, kterým jsme náš rozhovor začali. Stále platí, že je Zlín městem sportu?
Jsem přesvědčen, že ano. Náš současný způsob života se dramaticky mění a je v našem zájmu, aby sport zůstal jeho součástí.