Mistrovství Evropy je přehlídkou hvězd budoucnosti

9. 7. 2018

Aktuality

14

Zlín - Mistrovství Evropy juniorů a U23 se po pěti letech vrací do České republiky. V roce 2013 se kontinentální šampionát konal v Brně, Frýdku-Místku a Olomouci. Úspěšní závodníci...

Marc Hirschi

Zlín - Mistrovství Evropy juniorů a U23 se po pěti letech vrací do České republiky. V roce 2013 se kontinentální šampionát konal v Brně, Frýdku-Místku a Olomouci. Úspěšní závodníci z tohoto mistrovství jsou dnes hvězdami současného profesionálního pelotonu.

Před pěti lety se v kategorii U23 radovali z medailí současní profesionální závodníci. Zvítězil Belgičan Sean De Bie (dnes závodník týmu Vérandas Willems Crelan), druhý skončil Petr Vakoč (Quick-Step Floors) a třetí Toms Skujinš (ten je v současnosti jezdcem Trek-Segafredo). Na čtvrtém místě dokončil Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors). On a Skujinš se letos potkají i na Tour de France a Alaphilippe patří mezi největší francouzské hvězdy.

V první desítce dokončili šampionát v Olomouci Ital Alberto Bettiol (BMC), současný rakouský mistr Lukas Pöstlberger (BORA-hansgrohe) a Ital Davide Villella (Astana). Za první desítkou dokončili například současný belgický mistr Yves Lampaert (Quick-Step Floors), vítěz Strade Bianche Tiesj Benoot (Lotto Soudal) a britské hvězdy Adam a Simon Yatesovi (oba Mitchelton-Scott).

V kategorii juniorů v Olomouci zvítězil Francouz Franck Bonnamour, profesionál týmu Fortuneo - Samsic. Jeho současný týmový kolega Elie Gesbert dokončil na druhém místě. Také třetí Belgičan Mathias Van Gompel našel uplatnění v profesionálním kontinentálním týmu, v belgickém celku Sport Vlaanderen - Baloise.

Mezi ženami do 23 let zvítězila Italka Susanna Zorzi a na pátém místě dojela současná špičková vrchařka Katarzyna Niewiadomová z Polska. Juniorskou mistryní se stala Francouzka Greta Richioudová, cyklistka profesionálního týmu FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope. Na 14. místě dojela elitní mistryně světa Amalie Dideriksenová, závodnice nejúspěšnějšího týmu současnosti Boels Dolmans.

I letos se v Brně a ve Zlíně objeví cyklisté, které nepochybně čeká úspěšná profesionální kariéra a kterým brzo budeme fandit na nejslavnějších závodech světa. Mezi juniory patří k nejvíce nadějným cyklistům Belgičan Remco Evenepoel, Čech Karel Vacek, Nor Søren Waerenskjold a další.

V kategorii U23 jsou známými osobnostmi dánský časovkář a mistr světa Mikkel Bjerg, belgický sprinter Jasper Philipsen, či vítěz Závodu míru U23 slovinský vrchař Tadej Pogačar.

Ale uvidíme v Brně a ve Zlíně další hvězdy budoucnosti, jen potřebují čas k prosazení se v nejvyšších patrech světové cyklistiky. Výsledky z Olomouce a dalších měst Moravy jsou toho důkazem.