Česky

Česky

English

menu
zavřít

Na Jižních Svazích vzniká komunitní zahrada. Zájemci se mohou stále hlásit

10. 7. 2019

Aktuality

30

Zlín - Ve spolupráci s Odborem městské zeleně města Zlína začíná vznikat jedinečný projekt.

Místo, kde se buduje komunitní zahrada

Zlín - Ve spolupráci s Odborem městské zeleně města Zlína začíná vznikat jedinečný projekt. Má nejenom zprostředkovat městské zahradničení obyvatelům Zlína, ale klade si za cíl také zlepšování sousedských vztahů na více méně anonymním sídlišti. Jedná se o projekt Komunitní zahrada Jižní Svahy, jejíž vznik si odhlasovali sami obyvatelé Zlína, v rámci participativního rozpočtu Tvoříme Zlín.

„Komunitní zahrady jsou zahrady, které se nachází na veřejném či soukromém pozemku a slouží ke sdílenému pěstování ovoce, zeleniny či bylin.  Zahrady často vznikají ve městech na zdevastovaných či opuštěných místech, která se místní snaží revitalizovat,“ vysvětlila Zuzana Hegmonová, zahradní architektka Odboru městské zeleně.  

Jak tedy taková komunitní zahrada funguje? Komunitní zahradu spravuje nejčastěji spolek, tedy skupina aktivních lidí, která se o chod a udržování zahrady stará. Zájemce si pronajme svůj záhonek a společně s ostatními, sdílí zázemí zahrady. Jde tedy o pozemek, vybavení, vodu, místo pro relaxaci atd. Tento sdílený prostor často slouží také k sousedskému setkávání. Lidé zde můžou sdílet své poznatky ohledně pěstování, pořádat různé workshopy, mohou zde cvičit, relaxovat nebo třeba uspořádat táborák. 

Komunitní zahrada Jižní Svahy vznikne v prostoru po nedostaveném obchodním centru tzv. torzu. V červnu se uskutečnila první schůzka pro zájemce, kteří byli blíže informování o projektu a o plánech do budoucna.

„Momentálně se snažíme oslovit širokou veřejnost s nabídkou spolupráce na realizaci a chodu zahrady. Zatím nám totiž chybí esenciální složka tohoto projektu, a to právě aktivní komunita lidí, která by komunitní zahradu vytvářela. Během léta již začne úprava pozemku a pozvolná výstavba zahrady. Přepokládáme, že by zahrada mohla být otevřená již na podzim tohoto roku,“ doplnila Eva Miranda Rubianes, jedna ze zájemkyň, která se podílí na vzniku a organizaci skupiny lidí se zájmem o komunitní zahradničení.

Zájemci se mohou ozvat na e-mail: svahy.zahrada@gmail.com. Novinky lze také sledovat na fb stránkách Komunitní zahrada Jižní Svahy. 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru