Česky

Česky

English

menu
zavřít

Nejlepší cykloměsta roku 2019 byla na zkušenou v Dánsku

23. 10. 2019

Aktuality

13

Zlín - Zástupci Rožnova pod Radhoštěm, Otrokovic, Zlína a Pardubic vyjeli za odměnu začátkem října na několikadenní exkurzi do Dánska. Inspiraci v Mekce udržitelné dopravy

img-20191011-093236.jpg

Zlín - Zástupci Rožnova pod Radhoštěm, Otrokovic, Zlína a Pardubic vyjeli za odměnu začátkem října na několikadenní exkurzi do Dánska. Inspiraci v Mekce udržitelné dopravy čerpali díky svému výbornému umístění v soutěži o Cykloměsto roku 2019, kterou uspořádal spolek AutoMat v rámci květnové výzvy Do práce na kole. Město Otrokovice zastupovala Renáta Krystyníková, vedoucí odboru dopravně-správního a statutární město Zlín vyslalo Blanku Hoškovou, která pracuje na Odboru dopravy, jako investiční referent.

Reprezentanti čtyř českých měst se během čtyřdenní exkurze setkali například s Mortenem Kabellem zástupcem slavné organizace Copenhagenize, která plánuje města s akcentem na soulad kvality života a udržitelnosti dopravy, nebo Klausem Bondamem ředitelem Cycling Embassy of Denmark. Na programu byla i návštěva pobočky hnutí Cycling Without Age, jehož dobrovolníci na speciálních kolech berou na vyjížďky seniory, kteří by jinak trávili čas v domovech. Těchto dobrovolníků působí už 30 000 ve 40 zemích.  V Otrokovicích se již v roce 2018 nechali inspirovat Dánskem a pro Senior (příspěvková organizace města) je k dispozici jedna rikša na elektropohon, na které dobrovolníci a studenti vozí seniory 1 až 2 krát týdně po městě. Na zakoupení se podílel společně sociální odbor města Otrokovic společně se Seniorem a pomohla i sbírka. Zástupci českých měst si prohlédli ukázky  cykloinfrastuktury v Aarhusu a Kodani. Získali informace mj. o řešení situace městského centra, problémy se zásobováním, parkováním kol i aut,  o politice rozvoje veřejných prostranství (návrat ulice lidem pěším, cyklistům) nebo o vyjednávání s developery (udržitelnost, dostupné bydlení, sociální infrastruktura města).

A jak je možné, že právě Kodaň, kde na kole do práce či školy dojíždí 41 % obyvatel, a také Aarhus už mnoho let  slouží jako inspirace městům po celém světě ?  Krátká odpověď zní:  „Začnou brzy“.

„V Dánsku je jízda na kole  základní dovedností a je na stejné úrovni jak chůze a mluvení. Většina dánských dětí, když začnou chodit do školy – umí jezdit na kole. Školy pak mohou začít na mírně vyšší úrovni tím, že vyučují děti o dopravních pravidlech a bezpečnosti na silnicích a účastní se kampaní, které podporují dobré cyklistické návyky – např. Cyklodoprava pro všechny děti,“ vysvětlila Jana Vybíralová, koordinátorka kampaně Do práce na kole pro města Zlín a Otrokovice.

Motivace u dětí je téměř vždy vysoká, zejména v rodinách, kde dospělí používají kolo ve svém každodenním životě – cyklistika je velmi nakažlivá. Ve větších městech se cyklistická rodina stala v posledních letech symbolem energie a úspěchu ! Často vidíte hrdé rodiče, kteří projíždějí městem s dětmi,  které se vedle nich pohybují na malých kolech. Nákladní jízdní kola s prostorem pro jedno nebo více dětí se staly také  symbolem moderní metropolitní rodiny – dokonce i korunní princ Frederik ho používá. Seznam dobrých důvodů pro výuku dětí k cyklodopravě je dlouhý. 

„Víme, že děti, které každodenně jezdí na kole, mají výrazně lepší fyzickou zdatnost než jiné děti a jsou mnohem méně vystaveny riziku vývoje vážných onemocnění způsobujících životní styl, jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a obezita. Cyklistika má také pozitivní vliv na schopnosti učit se, na radost z života a na sociální blaho,“ doplnila Vybíralová. Když jsou trochu starší, děti si užívají svobodné jízdy na kole do školy, za volnočasovými aktivitami a návštěvy přátel. Osobní dopravní návyky jsou založeny v dětství. Pokračující pozitivní zážitky z jízdy na kole mohou téměř vyvolat závislost na tomto zdravém a ekologickém dopravním prostředku, zatímco děti, které na kole nejezdí, se pravděpodobně nestanou vášnivými cyklisty ani jako dospělí.

 

Zdroj TZ: CykloZlín

Foto: Renáta Krystyníková 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru