Česky

Česky

English

menu
zavřít

Nejstarší obyvatelka Zlína slaví 104. narozeniny

5. 5. 2017

Aktuality

22

Zlín – Dnes se dožívá 104 let Blažena Vopěnková ze Zlína.

Blažena Vopěnková slaví 104. narozeniny

Zlín – Dnes se dožívá 104 let Blažena Vopěnková ze Zlína. Rodačka z moravské Olešnice přišla na svět před I. světovou válkou 5. května 1913 a je nejstarší obyvatelkou města.

S přáním, kyticí a dárkovým košem se ke gratulantům přidalo i město Zlín. Pracovnici pro občanské záležitosti Odboru kanceláře primátora Janě Červenkové, která dlouhověkou dámu v předstihu navštívila, se dostalo milého přijetí.

Paní Vopěnková mě srdečně uvítala ve velmi dobré náladě a obdivuhodné kondici. Pouze se divila, proč jsem přišla už v úterý, když má narozeniny až v pátek,“ uvedla.

Ačkoli Blaženu Vopěnkovou trápí běžné neduhy vysokého věku jako jsou horší sluch a zrak, stále se sama pohybuje po bytě a sama se i nají. Apetit má obzvláště dobrý, nejvíce si podle slov její snachy pochutná na zákusku a chlebíčku. Zahradu, které se po celý život věnovala jí dnes nahrazuje balkon s květinami a výhled.

Paní Blažena Vopěnková byla nejmladší z pěti dětí. Tatínka ani nepoznala, padl na sklonku první světové války v Itálii, a celá starost o výchovu dětí zůstala na mamince. Aby jí ulehčila, sloužila již od útlého mládí v rodině profesora v Brně. Šila oblečení, vařila a starala se o děti. Později odešla za láskou do Zlína a se svou rodinou tu žije dodnes. Její manžel byl dlouholetý pracovník stavebního oddělení městského úřadu ve Zlíně. Ona sama byla v domácnosti, pečovala o děti a věnovala se práci na zahradě a pěstitelské činnosti. Vlastní úrodu, které bylo nadbytek, pak prodávala na místním trhu.

Vychovala dva syny, má jednu vnučku, pravnučku a pravnuka. Je vdova a sourozence již také nemá. Ve stáří o ni pečují její nejbližší.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru