Česky

Česky

English

menu
zavřít

Nemocné a nebezpečné jasany nahradí u cyklostezky odolné druhy stromů

19. 2. 2018

Aktuality

15

Zlín - U cyklostezky ve směru na Kostelec probíhá kácení jasanů. Jedná se o aktivitu Lesů ČR, které jsou správcem pozemků, na nichž jasany stojí. Důvodem je napadení...

nestabilní jasany hrozí pádem.jpg

Zlín - U cyklostezky ve směru na Kostelec probíhá již nějaký čas kácení jasanů. Jedná se o aktivitu Lesů ČR, které jsou správcem pozemků, na nichž jasany stojí. Důvodem je napadení naprosté většiny jasanů houbou Chalaria fraxineam, která způsobuje rychlé odumírání stromů.

„Jedná se o velký celoevropský problém, kdy dochází k rychlému chřadnutí a odumírání jasanů, v posledních letech vzhledem k rozšíření patogenu velice intenzívnímu. Přitom jasany dosud platily za bezproblémové dřeviny k pěstování, a proto se v minulosti hojně vysazovaly u vodních toků, hlavně v krajině, ale patří i mezi nejrozšířenější dřeviny v našich lesích,“ konstatovala Vladimíra Pavlovová, vedoucí Odboru životního prostředí zlínského magistrátu.

Poškození stromu může dosahovat 80 - 90 % objemu koruny a strom nakonec odumírá. U mladých jedinců může mít velice rychlý průběh - do jednoho roku. Ochrana nebo obrana proti této chorobě není v současné době možná.

Vzhledem k výše uvedenému a exponované lokalitě kde je v dopadové vzdálenosti velký pohyb osob, přistoupil investor Lesy ČR k celkové obnově porostu. V současné době je řešena II. etapa - celková obnova břehového porostu, tj. odstranění zbylých dřevin v nevyhovujícím zdravotním stavu a následná náhradní výsadba. Celkem se jedná o 120 dřevin o obvodu kmene větším než 80 cm. U cca 15 ks stromů budou ponechány vysoké pařezy (1 m), které zastanou funkci tzv. loggerů – broukovišť.

Břehový porost bude kompletně obnoven. Z velké části bude využit stávající podrost pod jasany, který dostane prostor se uplatnit i ve stromovém patře. Výsadba bude provedena jako jednořadá. Jako náhrada za kácený porost zde bude umístěno 57 ks sazenic keřů a 108 ks sazenic stromů. Kosterní dřeviny u cyklostezky bude tvořit lípa malolistá v širokém sponu, dále budou vysazeny např. javor babyka, dub letní, třešeň ptačí, jeřáb ptačí a do keřového patra např. svída, brslen, líska, krušina a další tak, aby vznikl stabilní, druhově bohatý břehový porost.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru