Česky

Česky

English

menu
zavřít

NEZNÁMÁ ZEMĚ 2019: „100 let dobrodružství, odvahy a poznání“

3. 4. 2019

Aktuality

42

Zlín - Piranhafilm a město Zlín pořádají XXIII. ročník festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur NEZNÁMÁ ZEMĚ 2019. jeho mottem je „100 let dobrodružství, odvahy a poznání.“

NEZNÁMÁ ZEMĚ 2019

Zlín - Piranhafilm a město Zlín pořádají XXIII. ročník festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur NEZNÁMÁ ZEMĚ 2019. jeho mottem je  „100 let dobrodružství, odvahy a poznání.“

Festival se uskuteční do 30. dubna ve Zlíně.

Aktuální program:

Úterý 23. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut Cestovatelský biograf 

Blues velkého bílého žraloka (Režie: Miroslav Náplava a Jan Kiss)

Po filmovém trháku Čelisti se strhla celosvětová protižraločí hysterie. Vlivem předsudků a strachu člověka se populace monumentálních predátorů, velkých bílých žraloků, dostala na hranici vyhubení. V Jihoafrické republice se po sérii útoků během černého prosince roku 1957 začaly pro ochranu turistů instalovat diskutabilní sítě. Tým Mika Rutzena již úspěšně testuje jejich revoluční náhradu. Otázkou ovšem zůstává, zda pro velkého bílého už není pozdě. V pověstném žraločím středisku Gansbai je jich rok od roku méně. Zůstane nám po nich jen smutné žraločí blues? Epizoda z osmidílného seriálu Srdcaři v Africe byla na Mezinárodním potápěčském festivalu PAF Tachov oceněna druhým místem v kategorii Profesionální film.

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut 

Andre Hartman – Legendární žraločí muž ve Zlíně! Jediná beseda v ČR!

Jihoafričan Andre Hartman je první člověk na světě, který se potápěl bez jakékoli ochrany k velkým bílým žralokům. Patří mezi největší znalce těchto démonizovaných paryb, natáčel s filmovými štáby BBC či Discovery Channel. Andre (67) je typ dobrodruha, který žil celý svůj život na plný plyn. Je to živelný, intuitivní a empatický pozorovatel světa. S kamarádem objevil vrak s pokladem, sám se naučil potápět a létat, jeho domácím mazlíčkem byla kobra i zmije útočná. Andreho životní příběh by vydal na román. Ostatně filmová produkce Srdcaři.cz o něm natáčí celovečerní dokument, díky kterému se ho podařilo „vylákat“ i do Zlína. Jedinečný zážitek nejenom pro milovníky podmořského světa, adrenalinu a dobrodružství! A k tomu všemu vás čeká hudební překvapení. Hosty besedy budou skvělí potápěči a filmaři Steve Lichtag, Jan Tutoky, Richard Jaroněk a Vašek Pištora. Besedu moderuje Petr Horký.

(Jednotné vstupné 120 Kč, předprodej od 1. dubna v Městském informačním a turistickém středisku)

20.30 hodin Velkokavárna GULLIVER  – budova zlínské polikliniky

Věra Kociánová – Litva: mystická kráska Pobaltí

Litva je země tajemných mýtů, písní a jazyka, který se prý nejvíc podobá původní praindoevropeištině. Překladatelka Věra Kociánová do Pobaltí jezdí už léta, Litvu procestovala křížem krážem autostopem, v poslední době jsou její cesty zaměřeny spíš literárně. Zveme vás společně s ní na putování nejen po stopách kultovního románu Tula, za který získala tvůrčí prémii prestižní překladatelské Ceny Obce překladatelů.

Středa 24. dubna

10.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Václav Pištora – To Live Not Only Exist: Žít, ne pouze existovat

Motivační beseda o žralocích a přístupu k životu. Potápěč Václav Pištora je milovníkem démonizovaných predátorů a pravidelně jezdí na jejich pozorování po celém světě. Vlivem mezní životní situace, kterou prožil v jižní Africe, se stal vášnivým popularizátorem ochrany žraloků a zakladatelem projektu To Live Not Only Exist. Upozorňuje na potřebu aktivní spoluúčasti při ochraně přírodního bohatství planety a na důležitost celoživotního aktivního přístupu k životu.

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf 

18.00 Alternativa – kulturní institut

Pavel Svoboda ­– Napříč Jižní Amerikou

Best of ze sedmiměsíční cesty napříč Jižní Amerikou v živelném podání fotografa Pavla Svobody. Dva lidé, dva batohy, pět zemí a sedm měsíců dobrodružství. Splnění cestovatelského snu. Nejlepší fotky, videa a historky z velké cesty po Ekvádoru, Peru, Bolívii, Argentině a Chile! Jaké to je vyrazit na půlroční cestu? Jaké jsou nejlepší treky v Andách? Jak chutnají živé housenky v pralese a jak dopadl večírek na české ambasádě? Rozeklané Andy, indiánské trhy, cesta k pramenům Amazonky, Machu Picchu a divoká Patagonie. To nejlepší z Latinské Ameriky během jednoho večera.

18.00 hodin OTROKOVICE Obřadní síň Městského úřadu

Petr Horký, Miroslav Náplava – Sloni žijí (alespoň) do sta let

V únoru letošního roku oslavil Miroslav Zikmund neuvěřitelné sté narozeniny. Tahle beseda je skvělou příležitostí podělit se o vzpomínky dvou jeho spolupracovníků na dvacet let intenzivní spolupráce a přátelství. V březnu roku 2000 třeba společně vyrazili na Srí Lanku, natočili tam dokument a napsali knihu. Petr s Mirkem ale říkají, že ji dopsali až teď. V dokonalém utajení ji totiž upravili a s Nakladatelstvím Jota vydali jako překvapení přesně v den narozenin stoletého cestovatele. Co říkal na „utajený cestopis" Miroslav Zikmund? Přijďte na besedu!

A rozhodně nebudou chybět ani veselé historky, třeba o tom, proč měl Mirek Náplava několik let zákaz vstupu do kuchyně M. Zikmunda a jak Petr Horký uskutečnil největší mejdan v jeho vile Na nivách od dob disentu…

Čtvrtek 25. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

18.00 hodin Lezecká stěna Vertikon

Martin Krejsa a Petr Piechowicz – Navždy první!

Beseda s autory unikátní publikace přinášející autorizované portréty nejvýznamnějších československých horolezců na jejich dlouhé cestě k prvním himálajským výstupům. Kniha zachycuje historii československého horolezectví v období od druhé světové války po první výpravy našich horolezců do nejvyšších hor v sedmdesátých letech minulého století prostřednictvím vyprávění legendárních českých a slovenských horolezců.

20.30 hodin Café 21 – Baťův mrakodrap

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru