Česky

Česky

English

menu
zavřít

Noc otevřených kostelů se blíží

6. 5. 2019

Aktuality

18

Zlín – V pátek 24. května proběhne v mnoha kostelech, modlitebnách a kaplích na Zlínsku další ročník úspěšné akce Noc kostelů. Nad akcí převzali záštitu jednotliví starostové obcí...

Kostel sv. Filipa a Jakuba

Zlín – V pátek 24. května proběhne v mnoha kostelech, modlitebnách a kaplích na Zlínsku další ročník úspěšné akce Noc kostelů. Nad akcí převzali záštitu jednotliví starostové obcí, primátor města Zlína i hejtman Zlínského kraje. Návštěvníci mohou sbírat razítka do poutnických pasů a opět pojede poutnický autobus. Cílem celorepublikové akce je seznámit návštěvníky s kulturní a společenskou hodnotou kostelů a s myšlenkami křesťanství. Tato akce se koná na Zlínsku již podesáté a nově se do ní zapojí také oceněný sazovický kostel.

Upoutávka (audiospot) na Noc kostelů 2019 (0:23 min):

https://nockostelu.cz/f/repository/uploads/28ea2a7bbdb06132ee851ba9e081fecf.mpga

Otevřené budou téměř všechny kostely, modlitebny a kaple ve Zlíně a jeho bývalém okrese.  Více než dvacítka kostelů ve Zlíně a jeho okolí opět vydávají poutnický pas, do kterého budou návštěvníci sbírat razítka.

Seznam zapojených kostelů a jejich programy a bližší informace najdete na www.nockostelu.cz. Poutnický pas pro okres Zlín najdete zde:

https://uloz.to/!B7ShyHN6OUQQ/nk-poutnicky-pas2019-verze-web-pdf.

Akce se již pravidelně účastní církve římskokatolická, řeckokatolická, starokatolická, českobratrská evangelická, československá husitská, bratrská, baptistická a adventisté sedmého dne včetně Křesťanského kulturního centra v budově Zlínského klubu 204. Je to vždy dobrá příležitost ke společné práci pro Zlín a jeho občany,“ uvedl Jiří Vlček za koordinátory akce pro zlínský okres.

Pro návštěvníky jsou připraveny hudební, pěvecké a varhanní koncerty, komentované prohlídky kostelů, přednášky, čtení z Bible, projekce videí a fotografií, výstavy a rukodělné aktivity. „Návštěvníci si budou moci projít kostely a podívat se do míst, kam se běžně nedostanou, např. na věž nebo podzemí. Mohou nahlédnout do starých kronik a matrik nebo se zúčastnit modlitebních chvilek, adorací nebo komentovaných bohoslužeb. Koho nezaujme nic z této nabídky, může si jen tak vychutnat atmosféru setmělého nočního kostela či kaple,“ dodává Vlček.

Noc kostelů se v naší zemi stala již tradiční událostí, vyhledávanou mnoha tisíci zájemců vždy na přelomu května a června. V celé České republice se vloni zapojilo více než 1400 kostelů. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i více než 500 000 návštěvnických vstupů zaznamenaných během večera a noci. Noc kostelů se koná také na Slovensku, Rakousku, Estonsku, Nizozemí a Německu. Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před jedenácti lety ve Vídni, kde také v roce 2005 proběhla první Noc kostelů – „Lange Nacht der Kirchen“. V roce 2009 se touto zahraniční zkušeností inspirovali pořadatelé v České republice a poprvé pozvali širokou veřejnost na noční program do několika otevřených kostelů. Zájem návštěvníků o první ročník Noci kostelů povzbudil zástupce z mnoha dalších kostelů, a tak se již v následujícím roce konala Noc kostelů v celé České republice.

Seznam zapojených kostelů podřevnické oblasti:

Kostel svatého Filipa a Jakuba Zlín

Kostel Českobratrské církve evangelické ve Zlíně

Křesťanské kulturní centrum Zlín, klub 204

Kaple sv. Anny Otrokovice

Kostel sv. Vojtěcha Otrokovice

Kostel sv. Jana Nepomuckého a kostel sv. Jiljí, Pohořelice

Kostel sv. Bartoloměje, Napajedla

Kostel nanebevzetí P. Marie, Spytihněv

Kostel sv. Mikuláše, Zlín Malenovice

Kostel sv. Jakuba Většího Tečovice

Kostel sv. Anny, Lhota u Malenovic

Starý gotický kostel a kostel narození Panny Marie Štípa

Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Velíková

Evangelický kostel Zádveřice – Raková

Kostel sv. Mikuláše, Fryšták

Kostel sv. Josefa, Lukov

Kostel všech svatých, Hvozdná

Kaple sv. Martina, Vlčková

Kaple sv. Václava, Držková

Kostel Narození sv. J. Křtitele, Slušovice

 

Časový harmonogram autobusu (pro poutníky ZDARMA):

17:30 odjezd ze zast. Náměstí Míru (Aso) ve Zlíně

18:00 Spytihněv - Kostel nanebevzetí P. Marie

19:00 Napajedla - Kostel sv. Bartoloměje

20:30 Pohořelice – Kostel sv. Jana Nepomuckého a kostel sv. Jiljí

22:00 příjezd do Zlína - Kostel svatého Filipa a Jakuba Zlín

 

TZ pořadatelů

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru