Česky

Česky

English

menu
zavřít

Nová publikace Samet v divadle vypráví příběh revolučních listopadových dní roku 1989

14. 11. 2019

Aktuality

15

Zlín - Ve čtvrtek 14. listopadu vychází unikátní publikace s názvem Samet v divadle, která bude podrobně mapovat neopakovatelné a dnes už jen těžko představitelné...

samet-v-divadle-1.jpg

Zlín - Ve čtvrtek 14. listopadu vychází unikátní publikace s názvem Samet v divadle, která bude podrobně mapovat neopakovatelné a dnes už jen těžko představitelné události listopadových revolučních dní roku 1989 v tehdejším Gottwaldově, a to skrz příběh a život v Divadle pracujících.

Právě divadlo a lidé v něm byli největším hybatelem veškerého dění a v posledních měsících roku 1989 sehráli zásadní a velmi stěžejní roli. Autor Jakub Malovaný na knize spolupracoval s přímými účastníky Sametové revoluce. Vzpomínky a bohatý archiv mu poskytli herci Rostislav Marek a Ivan Kalina, herečka Helena Čermáková, 

dramaturgyně Jana Kafková nebo výtvarník a scénograf Jaroslav Čermák. Svými postřehy pak přispěli také další „listopadové“ osobnosti, jako například Bedřich Koutný, Petr Bartoš nebo Stanislav Devátý.

Publikace se zaměřuje na první dny Sametové revoluce a období bezprostředně následující, a to až do března roku 1990, kdy Václav Havel navštívil zlínské divadlo, ve kterém byla právě uvedena jeho hra Zahradní slavnost.

„Určitě nejde o odbornou knihu, na čtenáře však čeká silný příběh. O Sametové revoluci toho bylo napsáno opravdu hodně, ale nikdy na mě nedýchla tak intenzivně, jako právě přes ty všemožné dokumenty a hlavně dlouhé debaty. Najednou jsem měl pocit, že se historie, která pro mě byla do té doby možná i trošku vzdálená, odvíjí před mýma očima. Že díky lidem a jejich autentickým vzpomínkám, které se vážou k místu mně tak důvěrně známému, k divadlu, vnímám listopadové události mnohem barvitěji a dalo by se říct, že i mnohem osobněji,“ uvedl Jakub Malovaný s tím, že součástí knihy bude také bohatá fotografická příloha a obrovské množství nikdy nepublikovaných artefaktů, které výrazně dokreslí příběh významných dnů naší novodobé historie.

Kniha Samet v divadle bude pokřtěna 16. listopadu v Městském divadle Zlín po premiéře inscenace Jednou budem dál, k dostání však bude už o dva dny dříve, a to jak ve zlínském divadle, tak například v Muzeu jihovýchodní Moravy.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru