Zlín - Dětská hřiště, pietní místa, kostely, zdravotnická zařízení či zařízení sociálních služeb, zoo, útulek, atd. To jsou jen namátkou místa, u nichž již nebude možné podle nové vyhlášky omezující pyrotechniku beztrestně rušit hlukem výbuchů a zapáchajícími zplodinami z takzvané zábavní pyrotechniky. Každé z míst má také ochranné pásmo, které je stanoveno od 50 metrů(v případě hřišť) až po 500 metrů, jako v případě zoo a útulku pro zvířata v nouzi. Vyhláška reaguje na zvyšující se počet stížností a podnětů občanů na neohleduplné chování.
„Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, stejně jako řada dalších měst v České republice, používání pyrotechniky v přiměřeném rozsahu omezit. Zde podotýkám, že úplný zákaz pyrotechniky není dle současné legislativy možný,“ vysvětlil náměstek primátora Aleš Dufek.
Vyhláška především vymezuje místa, na kterých bude možno odpalovat nejnebezpečnější pyrotechniku - to je velké ohňostroje a pyrotechniku nejvyšší kategorie F4. Jedná se celkem devět vhodných lokalit, které byly určeny na základě doporučení komisí místních částí. Zejména v případě ohňostrojů se totiž v minulosti opakovaně stávalo, že byly odpalovány i v hustě obydlených lokalitách v blízkosti obytných domů.
Dále vyhláška zakazuje používání veškeré pyrotechniky na veřejných prostranstvích v centrální části města a v centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy (samozřejmě s výjimkou Silvestra, či období Barum rally a Filmového festivalu).
„Z důvodu ochrany majetku, bezpečnosti a veřejného pořádku je také zakázáno pyrotechniku odpalovat na místech typu lavičky a altány, v podchodech, na hřištích, na zastávkách MHD, na pietních místech, dále v okolí škol, zdravotnických a sociálních zařízení, policejních služeben, úřadů, soudů či kostelů. Pamatovali jsme také na zvířata – kvůli nim je zakázáno používání pyrotechniky do 500 m od ZOO a útulků pro zvířata,“ upřesnil právník magistrátu Daniel Novák. Samozřejmostí je, že pyrotechnika nebude používána v době nočního klidu, tj. obecně od 22 do 6 hodiny, nicméně právě v době významných dnů či akcí typu Silvestr, Barum Rally, či dalších dnů vyjmenovaných v jiné speciální vyhlášce o nočním klidu je počátek doby nočního klidu posunut na 24. či 2. hodinu. Tzn. např. na Silvestra by za porušení nočního klidu bylo považováno odpalování pyrotechniky až po 2 hodině ranní.
Vyhláška vejde v platnost 2. srpna. Celé znění vyhlášky naleznete zde:
https://www.zlin.eu/uplna-zneni-nejdulezitejsich-vyhlasek-a-narizeni-cl-856.html