Česky

Česky

English

menu
zavřít

O víkendu se uskuteční první národní sčítání ptactva. Přidáte se?

3. 1. 2019

Aktuality

11

Zlín - Česko bude o víkendu poprvé v historii počítat ptáky na krmítkách. Dlouhodobý program pod záštitou České společnosti ornitologické má pomoci zjistit, jak se mění stavy...

krmitka.jpg

Zlín - Česko bude o víkendu poprvé v historii počítat ptáky na krmítkách. Dlouhodobý program pod záštitou České společnosti ornitologické má pomoci zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. K ornitologům se mohou připojit také zájemci z řad veřejnosti. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než šestnáct set zájemců.

Sčítání bude probíhat od 4. do 6. ledna 2019 během jedné zvolené hodiny u libovolného krmítka, ani to ale není podmínkou. Ke sčítání si lze vybrat jakékoliv místo, kde bude zapisovatel chtít strávit hodinu pozorováním ptáků. Zkušenosti se sčítáním ani pokročilé ornitologické znalosti nejsou podmínkou, zapojit se tak může každý.

"Jedna hodina je dostatečně dlouhá doba, aby krmítko navštívily různé druhy ptáků žijících v okolí. Zároveň je to čas tak akorát dlouhý, aby nás pozorování bavilo," uvádí ČSO na svém webu. Nadšenci se ale mohou zapojit o sčítacím víkendu i vícekrát.

"Samozřejmě se časy nesmějí překrývat. Nejdříve dokončíme jedno hodinové sčítání a pak můžeme začít další. Místo lze změnit nebo zůstat na stejném. Pozorování vždy odesíláme pro každou hodinu zvlášť," uvedla Dita Hořáková, koordinátorka programu z ČSO.

Organizace připravila zájemcům přehledný sčítací arch, na němž najdou kresby jednotlivých druhů ptáků, kteří se na krmítkách nejčastěji objevují. Ten pomůže účastníkům s určováním ptáků a průběžným zapisováním údajů. Údaje ze sčítání budou účastníci zadávat on-line na stránkách programu. "Pokud nemají tuto možnost, je možné poslat výsledky i poštou pomocí papírového formuláře, který je ke stažení na webu. V obou případech do 15. ledna 2019," říká Hořáková.

Více informací a instrukcí naleznete zde: https://krmitka.birdlife.cz/#/

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru