Česky

Česky

English

menu
zavřít

Ocenění udělované od doby Napoleona Bonaparte získala zlínská pedagožka  

7. 12. 2023

Aktuality

301

Zlín – Vyznamenání za zásluhy ve vzdělání, vědě a kultuře, jedno z nejstarších francouzských vyznamenání pro civilní osoby, získala pedagožka z Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť, Iva Adámková.

Stala se rytířkou Řádu akademických palem a toto ocenění převzala z rukou francouzského velvyslance Jeho Excelence Alexise Dutertra.

Jsem poctěn, že jsem z paní Ivy Adámkové, profesorky francouzštiny a pedagogické koordinátorky na Gymnáziu Lesní čtvrť ve Zlíně, učinil rytířku Řádu akademických palem za její angažování ve prospěch české frankofonie,“ uvedl velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre.

Medaili ve tvaru palmových ratolestí pokrytou fialovým smaltem s fialovou stužkou bez rozetky převzala Iva Adámková v úterý 28. listopadu 2023 v sídle francouzské ambasády, v prostorách Buquoyského paláce v Praze.

U příležitosti slavnostního předávacího aktu ve svém projevu Iva Adámková uvedla:

Řád akademických palem přijímám s nesmírnou radostí a hlubokou vděčností a pokorou. Je nejen poctou mé kariéře, ale také oslavou zásadního významu vzdělávání v našem neustále se měnícím světě. Jako rytířka Řádu akademických palem se zavazuji, že budu i nadále šířit světlo poznání, podporovat jazykovou a kulturní rozmanitost a inspirovat budoucí generace, aby přijaly sílu vzdělání, jako to činil Ernest Denise, francouzský historik a bohemista (slavista), kolem jehož pomníku jsem denně procházela v jeho rodném městě Nimes při své pracovní misi na Lycée Alphonse Daudet.“

„Je potěšující, že rytířkou Řádu akademických palem, který byl založen již císařem Napoleonem, se stala naše středoškolská pedagožka ze Zlína. Paní Adámkové k získání prestiží ceny, kterou je vyznamenána za vynikající dlouholetou práci v oblasti výuky a propagace francouzského jazyka a kultury, velmi gratuluji,“ uvedla náměstkyně primátora města Zlína pro kulturu Martina Hladíková.

Zajímavostí je, že Řád akademických palem se také nazývá Fialová legie podle analogie s Řádem čestné legie. Na současném vyznamenání jsou palmové ratolesti nesymetrické – na levé straně je 12 listů, na pravé 11. Celkem jich je tedy 23. Řádem akademických palem mohou být od roku 1955 vyznamenáni především učitelé, kteří významně přispěli k rozvoji vzdělávání. Řád má tři stupně, přičemž rytíř musí být starší 35 let a musí v učitelství pracovat nejméně 10 let.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru