menu
zavřít

Od notebooku po mixér. Ztráty a nálezy mají tisícovku položek

6. 1. 2017

Aktuality

51

Zlín - Mobily, klíče, rukavice, čepice, batohy se sportovním oblečením a obutím či deštníky. To jsou nejčastější položky, které přijmou pracovníci...

p1015367.jpg

Zlín - Mobily, klíče, rukavice, čepice, batohy se sportovním oblečením a obutím či deštníky. To jsou nejčastější položky, které přijmou pracovníci Městského informačního a turistického střediska Zlín při správě ztrát a nálezů. Za rok 2016 se do evidence dostalo cca 1000 kusů položek, přičemž zhruba 200 kusů nalezených věcí lidé donesli na Městské informační a turistické středisko a dalších více než 700 kusů zapomenutých věcí pak na MITS předala Dopravní společnost Zlín – Otrokovice. Jde o věci zapomenuté v MHD.

Mezi netradiční nálezy lze zařadit tzv. pojezdové kolečko, jehož prostřednictvím se za kabinu nákladního auta vysune přepravní kontejner. Chybět by mohla někomu i sbírka gumových míčků takzvaných „gumičáků“. Raritní je i přinesený notebook, jehož odhadované stáří je cca 20 let a jde tedy pomalu o muzejní kousek.

„Za netradiční je možné považovat i to, že lidé nosí jako nálezy i věci, které jiní lidé vyhodí. Lidé nám tak nosí staré kočárky, boty či spotřebiče, které najdou u popelnic,“ vysvětlila Pavla Julinová, vedoucí Městského informačního a turistického střediska. Všechny nálezy však musí radnice, dle zákona, tři roky skladovat. Předměty, které si nikdo nevyzvedne, a mohou ještě posloužit, nabízí město k prodeji či věnuje na charitativní účely. Věci, u kterých je možné zjistit majitele, by měl dle zákona nálezce vrátit sám. Vzniká mu tím i nárok na nálezné, které činí 10% z hodnoty nálezu. V praxi se tak ovšem většinou neděje a lidé využívají služeb ztrát a nálezů.

„I přesto, že by měl podle zákona nálezce tyto věci vrátit sám, nikoho samozřejmě s nálezem neodmítneme,“ doplnila Pavla Julinová.

Soupis veškerých nálezů je možné si prohlédnout na webu města v sekci ztráty a nálezy.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2022 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru