Zlín - Další, v pořadí již třetí návrh vzešlý z projektu Tvoříme Zlín, už slouží svému účelu. V prostoru u zastávky náměstí Míru nedaleko tržiště Pod Kaštany se objevil speciální anketní koš na cigaretové nedopalky. Zařízení má motivovat k zodpovědnějšímu nakládání s tímto podceňovaným, ale zároveň toxickým odpadem.
„Z obyčejného típnutí cigarety se může stát hra ve formě veřejné ankety. Průhledné nádoby s anketní otázkou by měly kuřáky motivovat k uvědomělému odhazování nedopalků,“ představoval loni svůj návrh jeho autor Filip Kučera. Současná anketní otázka tak také naznačuje, jaké náklady má město s údržbou veřejných ploch od pohozeného smetí a za co by se mohly tyto peníze vynaložit účelněji.
Anketní otázka na anketním koši totiž zní: Zametání komunikací a chodníků stojí ročně 7 100 000 korun. Co byste za takové peníze pořídili raději? Opravu pěti kilometrů chodníků nebo sedm nových dětských hřišť?
Zrealizovány tedy byly již 3 návrhy a do konce roku by měly být v případě příznivých klimatických podmínek dokončeny další 4 návrhy.
Co možná nevíte o odhozených nedopalcích
Cigaretové nedopalky jsou jedním z nejčetnějších druhů odpadu na světě. Podle experimentu britských vědců odhozené nedopalky výrazně zhoršují klíčení a růst rostlin. Nedopalky také kontaminují vodu. Podle jiného experimentu v nádrži s 10 l vody a 10 „špačky“ uhyne více než polovina ryb. Ročně skončí v přírodě a potažmo v řekách a mořích několik tisíc miliard nedopalků. Ty nejsou navzdory zažité představě snadno rozložitelné, protože obsahují také plast a acetátová vlákna a mohou se rozkládat až deset let! Málo kdo si uvědomuje, že „špačky“ jen tak nezmizí, a že páchají značnou škodu na životním prostředí. Kam padnou, tam tráva neroste. Tedy, roste, ale pomaleji a méně. V Německu se dokonce debatuje nad návrhem cigaretové nedopalky zálohovat a to právě kvůli jejich značnému negativnímu vlivu na životní prostředí, které si málokdo uvědomuje.