Česky

Česky

English

menu
zavřít

Palachův odkaz ve Zlíně připomněly stovky svíček

20. 1. 2022

Aktuality

20

Zlín – Na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně se ve středu 19. ledna uskutečnil street artový happening.

Jana Palacha připomněl streetartový hapening

Zlín – Na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně se ve středu 19. ledna uskutečnil street artový happening. Za spoluúčasti veřejnosti vznikl světelný řetěz ze svíček dlouhý přes sedm set metrů. Již tradiční akce připomíná odkaz Jana Palacha.

Ve středu 19. ledna 2022 uplynulo 53 let, co zemřel na následky svých zranění dvacetiletý student Jan Palach. Tři dny před tím se polil hořlavinou a zapálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Světelný řetěz má připomenout důvody jeho činu. Akci už po šesté ve spolupráci se zlínským výtvarníkem Petrem Dosoudilem připravilo kulturní a kreativní centrum Živý Zlín.

„Svoboda je nesmírné bohatství, musíme o ni pečovat i dnes, každý z nás. Proto je tato událost nesmírně emotivní, nabízí možnost rozjímat nad svou osobní situací i společností,” přiblížila důvod pořádání happeningu Jana Kubáčová, pověřená vedením Živého Zlína. 

Účastníci se k pořadatelům přidali a v tichosti od 16 hodin zapalovali v horní části náměstí, pod Památníkem Tomáše Bati svíčky. Poslední svíčky vedou až k dolní části Gahurova prospektu.

„Projekt k uctění památky Jana Palacha ve mně zrál několik měsíců. Předně mi celý prostor Gahurova prospektu evokoval Václavské náměstí v Praze, a to svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mě, že se na takové dějinné okamžiky s poselstvím pomalu zapomíná,“ řekl k prvotní myšlence její autor, výtvarník Petr Dosoudil. 

Přes sedm set metrů dlouhý světelný řetěz je nejdelším tohoto druhu v České republice.

 

Zdroj: Živý Zlín

Foto: Jan Salač

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru