Česky

Česky

English

menu
zavřít

Památník Tomáše Bati. Bourají se přístavby

27. 2. 2017

Aktuality

17

Zlín – Stavební práce na obnově Památníku Tomáše Bati se díky příznivému počasí rozběhly naplno. V současné době se odstraňuje jedna z bočních přístaveb...

Stavební práce se rozeběhly naplno

Zlín – Stavební práce na obnově Památníku Tomáše Bati se díky příznivému počasí rozběhly naplno. V současné době se odstraňuje jedna z bočních přístaveb k hlavní budově.

Obnova památníku postupuje bez problémů a dle plánu. „Dobouráváme přístavbu ze strany od budovy policie, následně přijde na řadu přístavba směrem od gymnázia. Na přelomu března a dubna zahájíme práce na odvodnění svahu za budovou a také na podzemním objektu, ve kterém bude část zázemí památníku,“ sdělil Jiří Stacke, předseda představenstva společnosti Zlínstav, která stavební práce realizuje. Úpravy se provádí také ve vnitřku objektu.

Stavební obnova památníku vyjde na necelých 35 milionů korun. Cena měla být původně vyšší, snížit se jí podařilo soutěžením zakázky. „Památník Tomáše Bati by měl být k dispozici veřejnosti už v průběhu příštího roku,“ prohlásil primátor Miroslav Adámek.

Celkové náklady na obnovu bývalého architektonického skvostu Zlína se odhadují na cca 70 milionů korun. Městu se podařilo získat dotaci z ministerstva kultury ve výši 32 milionů korun, zbytek uvolní ze svého rozpočtu. Použito bude i téměř 200 tisíc korun, které se sešly ve veřejné sbírce nazývané Zlíňané sobě.

Památník Tomáše Bati se díky rekonstrukci vrátí do podoby, kterou měl po svém postavení v roce 1933. Zmizí přístavby z 50. let minulého století, takže z budovy se opět stane „skleněný krystal,“ považovaný za architektonický skvost a jeden ze symbolů Zlína. Při rekonstrukci jsou použity železo, beton a především sklo, tedy materiály, s jakými pracoval architekt František Lydie Gahura, který je autorem stavby.

Interiér památníku bude variabilní, aby zaujal co nejvíce návštěvníků. Jeho součástí bude znovu letadlo Junkers.

Obnovený Památník Tomáše Bati se stane dalším turistickým lákadlem města. Zejména pro ty, kteří se zajímají o baťovskou architekturu a osobnost, kterému je věnována.

 

Památník Tomáše Bati, 1933

Autor: František Lydie Gahura

V roce 1933 byla zahájena výstavba Památníku Tomáše Bati, který uzavírá stoupající parkový prospekt mezi internáty. Podle původního návrhu měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru,vrcholících na ose parku objektem Památníku Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Došlo však jen k částečné realizaci objektu Památníku a dvou studijních ústavů. I zde se uplatňoval typový skelet výrobní budovy s variabilní dispozicí etáže. Tvárnost železobetonového skeletu využil architekt Gahura k zajímavému řešení interiérů i exteriérů s působivými hladkými průběžnými zasklenými plochami. Památník Tomáše Bati, nejpůsobivější architektonické dílo F. L. Gahury, je moderní parafrází staveb vrcholné gotiky: jen opěrný systém a barevné vitráže, jen železobetonový skelet a sklo. V roce 1954 byl památník přestavěn (akademický architekt J. Staša) na Dům umění a vznikly zde prostory galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie. V roce 2009 objekt z větší části opustila Filharmonie Bohuslava Martinů, v roce 2013 Krajská galerie výtvarných umění. V následujících letech město Zlín začalo intenzivně pracovat na konceptu rekonstrukce Památníku T. Bati do původní podoby.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru