Česky

Česky

English

menu
zavřít

Památník Tomáše Bati získal 1. místo a Cenu souznění v soutěži Má vlast cestami proměn

8. 7. 2021

Aktuality

17

Zlín - V rámci 12. ročníku česko-slovenské putovní výstavy Má vlast cestami proměn si obnova zlínského Památníku Tomáše Bati vysloužila celkové prvenství v hlasování veřejnosti.

Foto: Milan Mikšík

 

Zlín -  V rámci 12. ročníku česko-slovenské putovní výstavy Má vlast cestami proměn si obnova zlínského Památníku Tomáše Bati vysloužila celkové prvenství v hlasování veřejnosti. Kromě toho byla zdařilé rekonstrukci této mimořádné stavby udělena porotou i Cena souznění.

Na slavnostním neveřejném zahájení letošního 13. ročníku na Vyšehradě byl obnovený Památník Tomáše Bati ze Zlína oficiálně oceněn jako vítěz celorepublikového internetového hlasování. Zlínský klenot získal od poroty ještě navíc i speciální Cenu souznění za zdařilou obnovu a rehabilitaci unikátní moderní architektury symbolizující poctu význačné osobnosti meziválečného Československa. Ocenění z rukou ředitelky soutěže Ing. Drahomíry Kolmanové, Ing. arch. Josefa Pleskota a ředitele NKP Vyšehrad Ing. arch. Petra Kučery převzal náměstek primátora Mgr. Pavel Stojar a vedoucí Památníku Dana Macourková spolu s kolektivem kolegů z odboru kultury a památkové péče města Zlína.

„Když si člověk prochází výstavu ukazující množství úžasných proměn napříč celou republikou, je pyšný na to, jak naše země vzkvétá a mění se k lepšímu i přes mnohé nepříznivé okolnosti. O to víc si musíme vážit faktu, že tolik lidí dalo hlas právě zlínskému Památníku Tomáše Bati. Je to potvrzení, že se město při rekonstrukci vydalo správným směrem a zároveň je to velká zodpovědnost do budoucna,“ podotkl Pavel Stojar.

Projekt obnovy Baťova památníku byl do soutěže o tu nejzdařilejší proměnu přihlášen v r. 2020/2021. Z konkurence dalších 117 projektů volilo pro zlínský architektonický skvost celkem 18 480 hlasujících, a zajistilo mu tak vítězství. Na druhém místě se umístila Krajinná opatření v Choťovicích a třetí příčku obsadila obnova pláště kostela sv. Terezie v Lesné.

 „Znovuobnovený Památník Tomáše Bati byl po více než 75 letech slavnostně otevřen veřejnosti v květnu 2019. Od té doby až do nynějška přivítal ve svém jedinečném prostoru bezmála 14 000 návštěvníků. Stal se oblíbeným místem pro milovníky architektury, obdivovatele fenoménu Baťa, fotografy i občany s prostým zájmem o historii města. Moc děkujeme ještě jednou všem, kteří tuto architektonickou ikonu podpořili a všechny srdečně zveme k návštěvě,“ doplnila Zuzana Bílá, která je odpovědná za marketing Památníku Tomáše Bati.

Výstavní panely nového ročníku 2021/2022 s prezentací 106 proměn včetně obnovy Památníku T. Bati byly na Vyšehradě k vidění do konce června. Poté se jednotlivé kolekce rozjely na své poutě napříč naší vlastí i na sousední Slovensko. Prohlédnout si je budete moci na náměstích, nádražích, v knihovnách a na dalších veřejně přístupných místech. Část výstavy s proměnami z Jihomoravského, Moravskoslezského a Zlínského kraje i Slovenska pak doputuje v září do Zlína a k vidění bude v rámci Dne Zlínského kraje. Nyní je k vidění v zámecké zahradě v Holešově.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru