Česky

Česky

English

menu
zavřít

Park Komenského vyzdobí koně a jezdec z bronzu

9. 11. 2023

Aktuality

472

Zlín - Soubor bronzových šelem, žraloků a stylizovaných lidských postav, díla pražského sochaře a vysokoškolského pedagoga Michala Gabriela, nahradí po dvou letech v parku Komenského jeho nové sochy. Gabriel tentokrát představí tři bronzové plastiky samostatných koní a jednu jezdeckou figuru. Rada města Zlína o tom rozhodla v pondělí 6. listopadu s tím, že umělec zapůjčí městu sochy opět zdarma.

Instalace se uskuteční v pondělí 13. listopadu, nové sochy zůstanou na ploše tzv. vnějšího oválu parku Komenského až do listopadu příštího roku. Dotýkat se vystavených děl není zakázáno, ale jejich poškození je trestným činem. Na sochy a jiné umělecké instalace je rovněž zakázáno vstupovat.

„Michal Gabriel použil při tvorbě nevšední techniku. Jedná se o bronzové odlitky se souvislou strukturou prohlubní, které vytvářel skořápkami od vlašských ořechů. Vypůjčené sousoší nahradí současnou instalaci na stejném místě, přičemž půjde o třetí variantu sousoší v pořadí. V roce 2021 se jednalo o soubor s názvem MISE, loni se sousoší změnilo a doplnilo žraloky,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu a školství Martina Hladíková.

Gabrielova díla mají ve Zlíně ohlas odborné i laické veřejnosti. Vůbec poprvé zde pod širým nebem vystavoval už v roce 2019. Tehdy před zámkem instaloval sedm metrů velkého a šest a půl tuny těžkého kovového žraloka.

Třiašedesátiletý Michal Gabriel je bývalým děkanem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Absolvoval SUPŠ v Praze a AVU v Praze, obor Sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 je docentem na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, vyučuje také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1995 obdržel za svoji tvorbu prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2009 byl jmenován profesorem. V roce 2018 získal hlavní cenu na německém festivalu Nord Art Büdelsdorf.

Mezi nejzásadnější Gabrielova díla patří okřídlený levhart, který stojí u vchodu do prezidentské kanceláře na pražském Hradě. Nepřehlédnutelný je rovněž jeho anděl, jenž zdobí střechu Bankovního domu v Ostravě.

 

Na il. snímku je instalace ve městě Slaný

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru